Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti Kaş merkeze çok yakın konumdadır. Antiphellos, Kaş’ın Likyalılar dönemimdeki eski isimlerinden birisidir. Kaş antik çağlarda hep liman kenti olmuştur.

Antiphellos Antik kenti nerede ?

Antalya’nın Kaş ilçesindedir. Kaş merkezden eski devlet hastanesine doğru giderken eski devlet hastanesini geçince hemen sağ taraftadır. Buraya varınca Antiphellos’tan geriye kalan en belirgin(iyi korunmuş) yapıyla karşılaşacaksınız. Bu yapı tiyatrodur.

antiphellos antik kenti google harita

Antiphellos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Antiphellos’e gitmek için ilk olarak Antalya’nın Kaş ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Kaş geldikten sonra Antiphellos kalıntılarını yürüyerek gezebilirsiniz.

Kaş’a nasıl gelebilirim derseniz ? Kaşa gelmek çok kolaydır. Uçakla gelmek isterseniz ya Antalya havaalanından ya da Dalaman havaalanını kullanmanız gerekmektedir. Antalya’dan Kaş’a her saat otobüs vardır. Aynı şekilde Dalaman’dan sonra Fethiye’ye gelip oradan da Kaş’a gelebilirsiniz.

Antiphellos Antik Kentine giriş ücreti ne kadar ?

Gezmek için her hangi bir ücret ödemenize gerek yok. İlk olarak anfi tiyatroyu gezmeye başlayabilirsiniz. Sonra yürüyerek geri kalan kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

Antiphellos Antik Kenti Tarihi

Antiphellos Antik Kenti Tarihi

Antiphellos M.Ö 2’nci yüzyıl ortasından itibaren, Lykia Birliği’nde tek oy hakkı olan önemli bir ticaret(liman) kenti olmuştur. Hem kendi adına bastırdığı hem de Likya Birliğği adına çıkardığı sikkeleriyle bilinmekteydi. 

Antiphellos tiyatrosundan Tiyatro , Kaş ve

Kaş‘ta antik kente ait kalıntılar, ilçenin çevresinde ve doğu- batı doğrultusunda uzayan yarımada boyunca devam eder. Dikdörtgen taş işçiliği gösteren Hellenistik sur kalıntıları yarımadanın başladığı kesimde ve Meis Adası‘na bakan yüzde görülür.

Antiphellos Antik Kenti

Surların limana baktığı yerde bugün camiye dönüştürülmüş kilisenin güneydoğusunda hangi tanrıya ait olduğu bilinmeyen temenosu ile belli bir tapınak kalıntısı bulunmaktadır. Tapınağın temenosu bosajlı, rektogonal duvar işçiliğinde yapılmıştır. Orijinal yapı İ.Ö 1’nci yüzyıla sonraki ek ise İ.S. 3’ncü yüzyıla tarihlenmektedir.

Antiphellos’un Önceki adları nedir ?

Likya dilinde Habasos(Habesi) adıyla bilinmektedir.

Antiphellos’un anlamı nedir ?

Antiphellos kayalık yerin karşısındaki yer ve Phellos’ın karşısındaki anlamına da gelmektedir.

Zamanında Antiphellos antik kenti, Phellos antik kentinin limanydı. Helenistik dönemdeki ticari girişimleri sonucunda Phellos’tan ayrılır ve Phellos’tan daha hızlı gelişerek Roma İmparatorluğunun önemli bir liman kenti olmuştur.

Antiphellos Tiyatrosu hakkında bilinmesi gerekenler

Tiyatronun 26 oturma sırası olup denize bakmaktadır. Oturma sıraları dört dikey merdivenle üç kısıma ayrılmıştır. Tiyatronun Helenistik Çağ yapıtı olduğu düşünülmektedir. Kuzey doğusunda ana kayaya oyularak yapılmış yirmi dört kadın kabartmasının bulunduğu mezar odası yer alır. Kadınların ve cephe süslemelerinin şeklinden İ.Ö 4’üncü yüzyıla tarihlenir.

Antiphellos Antik Kenti kalıntıları

Bugünkü Kaş’ı kuzeydoğudan sınırlayan tepenin üzerinde çok sayıda Gotik tarzlı veya Likya Yazıtlı birçok kaya mezarı yer alır.

Bunların içinde en ilginç olanı ikinci katı Gotik kemer biçiminde yapılmış üstünde bir Likya yazıt olan mezardır.

Antiphellos Antik Kenti
kaynak

Yüzyıllar sonra mezar Claudia Recepta adlı bir kadın tarafından tekrar kullanıldığında Latince bir kitabe eklenmiştir. Bunlardan başka limanın çevresinde su içinde ve kıyıya yakın daha geç devirlerde yapılma Likya tipi lahitler şehrin günümüze kalabilmiş diğer anıtlarıdır.

Diğer tarihi kent (antik kent) yazılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

En sevdiğim kentlerden biri olan Patara Antik Kenti hakkında yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Kaynaklar 1 2

Antiphellos Antik Kenti” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir