En kapsamlı teknoloji filmleri listesi

teknoloji filmleri

Listede teknoloji filmleri , bilgisayar filmleri , yazılım filmleri , hacker filmleri , yapay zeka filmleri ve daha fazlası yer almaktadır. Bu filmleri belgeselleri ve diziler ilk olarak Temmuz 2017 de Ahmet Demirel ile birlikte listelemiştik. Şimdi ise bu listeyi hem güncelleyip hem de yazılı olarak bir yerlerde durmasını istiyorum.

teknoloji filmleri
Temmuz 2017 de yaptığımız görsel 

Aşağıda yapacağım liste kategori kategori ilerlemek istiyorum. Her bölümde teknoloji filmleri , yazılım filmleri , bilgisayar filmleri , hacker filmleri gibi konulara ait içerikler vardır. Listeye başlamadan önce gözümden kaçırdığım içerikler varsa yorum olarak yazarsanız bende listeye ekleyebilir. Liste her zaman güncel kalacaktır.

Diziler

1. Silicon Valley (Silikon Vadisi)

silikon vadisi dizisi
kaynak

Benim en sevdiğim dizilerden biri. Kısaca özetlersek Silikon vadisinde bir şirket kuruyorlar bu şirkette nasıl başarılı olduklarını kara mizahla anlatıyorlar. Sezonlarda ne ararsanız var. Bölümler ortalama 30 dk.

2. Mr. Robot

mr robot dizisi
kaynak

Dizide, günümüze ait ve bir programcı olan Elliot’ın başından geçenler konu oluyor. Elliot, anti sosyallik rahatsızlığından güçsüz duruma düşmüş bir gençtir ve insanlarla tek iletişim yolunun onları hacklemek olduğuna karar verir. Yeteneklerini, sevdiği insanları koruma için bir silah olarak kullanır. Elliot, kendini büyük bir ikilemde bulacaktır; bir tarafta çalıştığı siber güvenlik şirketi, diğer tarafta ise çok uluslu şirketleri çökerten bir yeraltı örgütü…

3.Halt & Catch Fire

halt & catch fire dizisi
kaynak

2014–2017 yılları arasında 4 sezon olan dizi ortalama bir bölüm 60 dakikadır. 1980’lerin başında kişisel bilgisayar kullanımının çığır açtığı zamanlarda geçiyor ve icatları doğrudan o dönemin dev şirketleriyle(IBM) karşı karşıya kalan dahi ve önsezili bir mühendisin gözünden anlatılıyor. Şirketlerin profesyonel ve kişisel ortaklıkları açgözlülük ve egoyla zorlu bir duruma gelirken, Teksas’ta bulunan Silikon Vadisi’nin değişen kültürünü de gösteriyor.

4. Black Mirror

black mirror izle
kaynak

10 yıldan fazla bir süredir, teknoloji, biz daha ne olduğunu anlamadan yaşamımızda her alanı kapladı. Her evde bir plazma Tv, her masada bir monitor, her bir avuçta ise akıllı telefonlarımız yer aldı. Peki bu teknolojinin bizim sosyal yaşamımıza yansıması nasıl? Hayatımızı kolaylıştırması yeterli mi? Ne gibi korkunç sonuçlara neden olabilir? Bu dizide bu soruların cevabını bulurken teknolijinin karanlık yüzüyle karşılaşacağız. 

5.The IT Crowd

it crowd dizisi
kaynak

Bir İngiliz şirketi olan Reynholm Industries’in bodrum katında bulunan IT departmanında geçmektedir. IT departmanında çalışan Roy ve Moss, kendilerini bilgisayarlara adamış asosyal karakterlerdir. Bu ikilinin ortak özelliği, şirketin üst katlarında bulunan temiz ve aydınlık ofislerde çalışan elemanlardan nefret etmeleridir. Departmanlarının başına bilgisayarın B’sinden anlamayan bir yönetici olan Jen’in gelmesi ise Roy ve Moss’un iyice keyfini kaçırır. 

The IT Crowd, İngiltere’de “En İyi Sitcom” dalında bir çok ödül kazandı. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde de “En İyi Sitcom” dalında aday gösterildi ve kazandı.

6.Person of Interest

bilgisayar filmleri
kaynak

Kameralar her yerde! İzliyorlar, dinliyorlar, kaydediyorlar. Sizin hakkınızda her şeyi biliyorlar! Peki siz onlar hakkında ne biliyorsunuz? Gizemli bir işadamı olan Mr. Finch, ileride işlenecek suçları önceden önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. 

7.Scorpion

yazılım filmleri
kaynak

Bir grup nevi şahsına münhasır dahi Dünya sorunlarını çözmeye ve modern çağın getirdiği tehditleri aşmaya çalışıyor.

8.Westworld

kaynak

Michael Crichton’un yapay varlıklar tarafından doldurulan fütüristik bir tema parkı hakkında yazdığı 1973 filminden esin kaynağı olan bir dizi. Zengin insanların yüksek ücretler ödeyerek ziyaret ettikleri bu park, kanunların olmadığı ve istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz inanılmaz bir yerdir.

9.Chuck

chuck dizisi
kaynak

Bir teknoloji markette çalışan Chuck’ın bilgisayarına gelen bir mail’i açmasıyla birlikte birdenbire bütün devlet sırları beynine yüklenir. Chuck bir süre sonra kıdemli ajan John Casey ve yeni ortağı Sarah tarafından, bilgisayarcıdaki işiyle ve Ulusal Güvenlik görevleri arasında gidip gelen ikili bir yaşantı sürmeye zorlanır. 

Filmler

1.Matrix

kaynak

Matrix 1–2–3 olmak üzere 3 bölümden oluşan bir filmdir. Hatta Matrix 4’ün de çekimleri başlamıştı sanırım. Konusu Filmin ana karakterlerinden olan Neo’u Keanu Reeves,Trinity’i Carrie — Anne Moss ve Morpheus’u Laurence Fishburne canlandırmıştır. Film, sabahları sıradan sıkıcı bir hayata sahip olan ama aynı zamanda geceleri de hackerlık yapan Neo adlı bir karakterin hikayesini konu alır. İnternette tanıştığı bir yabancının ona “Matrix nedir?” diye sorması ile başlayan serüvende bir biri ardından gelişen olaylarla beraber, gerçekliği bize an ve an sorgulatan soluk kesici bir fantastik bilim kurgu filmidir.

2.Who am I

kaynak

Genç ve zeki bir bilgisayar dehası olan ve sanal dünyada “hacker”lık da yapmaya başlayan Benjamin’in şöhretini Almanya dışına taşırıp dünya çapında tanınan biri olmak istemesi sonucu bir yer altı hacker grubundan gelen teklifi kabul etmesiyle başlayan olaylar yumağı, Benjamin’in tahmin etmediği bir siber suç dünyasına girmesiyle iyice karmaşık bir hal alıyor. Film aşırı derece Sosyal Mühendislik içerir. Teknoloji filmleri sevenlerin mutlaka izlemesi gerekenleden.

3.Social Network

kaynak

Kısaca Sosyal medya devi Facebook’un nasıl kurulduğunu konu alıyor.

4.Swordfish

kaynak

Shear, Kara Hücre adlı gizli bir anti-terör örgütünün karizmatik lideridir ve bu parayı uluslararası terörizme karşı vermekte oldukları mücadeleye kaynak olarak aktarmak istemektedir. Fakat paraya ulaşmak için, özel bir güvenlik kodunu kırmak gerekir önce. Usta bir hacker olan Stanley Jobson’ı bu işi yapmaya zorlar. Benim en sevdiğim teknoloji filmleri listesindeki filmlerden birisi.

5.Pirates of Silicon Valley

kaynak

Bill Gates ve Steve Jobs arasındaki bilgisayar devrimlerinin olduğu 1970–1980–1990 yılları arasında muhteşem çekişmeyi konu alan güzel bir filmdir.

6.Ghost in the Shell

kaynak

Yakın gelecekte, Binbaşı Motoko Kusanagi (Scarlett Johansson) türünün tek örneği olmuştur. Korkunç bir terör saldırısından kurtarılarak insan-cyborg hibriti halinde mükemmel bir asker olarak tekrar yaratılan Binbaşı, siber suçlarla mücadele eden bir ekip olan 9. Birim’in başındadır. Sıradaki görevi, Hanka Robotik şirketinin yapay zekaya dair çok önemli bilgilerinin çalınmasına engel olmaktır.

7. The Thirteenth Floor

kaynak

Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde buluşan yüksek teknoloji dahilesi Douglas Hall ve güzel iş arkadaşı Whitney henüz çok gizli olan, en son yazılımlarını denemektedirler. Olağanüstü bir sanal ortam simülatöründe Douglas, 1930’ların Los Angeles’ine gidip harikulade bir macera yaşamaktadır. 

8. Jobs

kaynak

Steve Jobs üniversite öğrenimini yarıda bırakıp kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına, Kalifornia’ya geri döner. Bu hamle sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adımı doğurur. Jobs, ailenin garajında arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla o dönemki adı Apple Computer olan teknoloji devini kurduğunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Apple’ın kurucusu olan ve 2011 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden teknoloji ve endüstri dahisi Steve Jobs’un gençlik yıllarından başlayan hayat hikayesine odaklanıyor. 

9. Paranoia

kaynak

Teknoloji uzmanı olan adam hırsla yükselmeye çalıştığı işinde bir hata yapınca başka biri tarafından şantaja maruz kalır. Şantajın içeriği ise başka bir firmadan bilgi sızdırmak diğer bir deyimle casusluk yapması istenir.

10. The Net

kaynak

Bilgisayar programcısı bir komploya rastlar , sonra kendini ve etrafındakiler tehlikeye atar.

11. Hackers 1

kaynak

Bir çocuğun ürettiği virüs programı sebebiyle Amerikan Gizli servisi tarafından tutuklanarak 18 yaşına kadar bilgisayarın başına geçmek ve kullanmasına yasak konulmasını konu edinmiş bir film.

12.Hackers 2: The Takedown

kaynak

Kevin Mitnick’in telefon ve bilgisayar sektörünün gelişmekte olduğu yıllarda başlayan yıllarda hackerlik kariyeri ve defalarca hapishaneye düşmesini anlatıyor. Filmin trajikomik yanı ise Mitnick’in son kez hapise düşmesine sebep olan kitabın yazarı Tsutomu Shimomra’nın yazdığı kitaptan uyarlanması oluyor.

13. Hacker

kaynak

Alex savaştan kaçan bir göçmendir hayatı sürekli bilgisayar başında geçen genç ailesine bakabilmek için bilgisayar korsanlığı yaparak arkadaşından aldığı destek ile bunu paraya çevirerek geçinmektedir. Bu olaya farklı kişilerde katılarak zarar verdiği kişiler artacak çok daha fazla zarar vermeye başlayacaktır.

14. The Imitation Game(Enigma)

kaynak

2.Dünya savaşı zamanında nazilerin yönetiminde olan almanya önüne çıkan her ülkeyi yıkarak devam ediyordu. İngiliz hükümeti enigma telefon şifreleme sistemini bir türlü çözemediği için çok kayıp vermiştir. Tüm Şifre kırıcı profesörler toplansada bu kodu çözemezler aralarına gelen Alan Turing tarihi ingiliz profesör bişeyler yapabilecektir. Film gerçek olaylardan konu alınmıştır.

15. Ex Machina

kaynak

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan’ın dağ evinde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir. 

16. The Internship

kaynak

Billy ve Nick bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır. Nihayetinde beklenen olur ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google’ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar. Mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmaktadır ve başvurada bulunanların küçük bir kısmı, sadece bu konuda çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvurada bulunanlarla karşı karşıya gelen ikili, eğitim programındaki herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin alanında uzman olduğunu fark eder. Kendi farklarını ve tecrübelerini kanıtlamaya çalışırlar ve kıyasıya bir rekabet başlar. Dahası Billy ve Nick bu süreçte birbirleriyle de rekabet etmek zorunda kalır…

17. Her

kaynak

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektuplar yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha (Scarlett Johansson) ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

18. Disconnect

kaynak

Ailesini aramaya vakit yaratmakta zorlanan işkolik bir avukat, sırları internet ortamına yayılan bir çift, bir sınıf arkadaşına internet üzerinden kabadayılık taslayan çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesi . Birbirinden farklı siber suçları konu alan etkileyici dram film internetin günlük hayatımıza etkisini anlatıyor. Teknoloji filmleri listesindeki vazgeçilmezlerimden.

19. The Signal

kaynak

Nick ve Jonah bilişim teknolojisinde uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Diğer yandan da hackerlık en büyük tutkularıdır; Başlarına ilginç bir uzay vakası gelir.

20. The Zero Theorem

yazılım filmleri
kaynak

İnsanlarla muhattap olmayı sevmeyen, olağanüstü bir bilgisayar dehası olan Qohen’in hikayesi, hayatın anlamını aradığı bir maceraya dönüşüyor; Amaç streteji olmadan insanları çözmek.

21. WarGames

Lawrence Lasker ve Walter F. Parkes’ın senaryosunu, John Badham’ın yönetmenliğini üstlendiği film; vaktinin neredeyse tamamını bilgisayar başında çeşitli sistemleri hackleyen David Lightman’ın hikayesine odaklanıyor. Lightman’ın hacklediği sistemler arasında bir şirkete ait olduğunu düşündüğü ancak ABD’nin nükleer füzelerini kontrol eden simülasyon vardır. Onun yaptığı her şey dünyanın kaderini belirleyecektir.

22. Sneakers

hacker filmleri
kaynak

Phil Alden Robinson’un yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu ise Lawrence Lasker’ın yazdığı film, 90’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bilgisayarlara ilgimizi arttıran yapımlardan. Filmin konusu, 6 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturdukları Şifreciler grubunun, 90’lı yıllarda; dünyanın bir çiple kontrol edilebildiği zamanlarda yaşadıkları olaylara odaklanıyor.

23. Enemy of the State

teknoloji filmi
kaynak

İzleyiciye ne kadar teknoloji kullanırsan o kadar çok izlenirsin mesajı veriyor. Film, istemeden bir cinayete tanıklık edip kaydeden Daniel Zavitz ve eski dostu avukat Robert Dead’ın etrafında dönüyor.

24. The Fifth Estate

teknoloji filmi izle
kaynak

Bill Condon’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Wikileaks, Juan ile Daniel’ın haber sızdırma sitesi Wikileaks’i kurma, büyüme ve yollarını ayırmalarına odaklanan bir biofilm. Filmin başrollerinde Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl yer alıyor.

Teknoloji filmleri listesini bitirdik. Teknoloji , yazılım , bilgisayar , hacker konularının yer aldığı belgeseller listesine aşağıdadır.

Belgeseller

1. The Internet’s Own Boy: The Story of Aaron Swartz

aaron swartz filmi izle
kaynak

Reddit kurucularından genç yaşta kaybettiğimiz Aaron Swartz’ın hayat hikayesinin anlatıldığı belgesel niteliğindeki bu yapıtta Aaron’ın çocukuluğundan ölümüne kadar geçen zaman 26 yıllık zaman diliminde onun fikirleri, dehası ve hayata bakış açısı gözler önüne seriliyor.

2. Welcome to Macintosh

kaynak

Apple’ın iç dünyasına derinlemesi bir bakış.

3. The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

kaynak

Milyarlarca dolarlık bir teknoloji şirketi olan Theranos’un, kurucusu Elizabeth Holmes’un, kendi kendini yetiştiren en genç kadın milyarder’in ve şirketi çökerten büyük dolandırıcılık hikayesi.

4. Revolution OS

GNU, Linux ve özgür yazılımı anlatmaktadır. Belgeselde Richard Stallman, Michael Tiemann, Linus Torvalds, Larry Augustin, Eric S. Raymond, Bruce Perens, Frank Hecker and Brian Behlendorf gibi kişilerle röportajlar yer almaktadır.

5. Inside the Mind of Google

CNBC Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google’ı inceler. Şirketin geçmişi ve merak edilenleri bu belgeselden bulabilirsiniz.

6. TPB AFK: The Pirate Bay Away from Keyboard

kaynak

Yıllardır süregelen ateşli tartışmaları ve zorlu davalarıyla The Pirate Bay’in hikayesini ekrana taşıyor. İsveçli yönetmen Simon Klose’nin ellerinden çıkan belgesel Creative Commons lisansı altında, satın alma opsiyonunun yanı sıra, ücretsiz olarak izleme ve paylaşıma açılacak

7. Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

kaynak

Bill Gates’in zihnine bir yolculuk yapın. Milyarder iş adamı, kendisini etkileyen kişilerden ve kovalamaya devam ettiği cüretkâr hedeflerden bahsediyor.

8. The Great Hack

kaynak

Cambridge Analytica skandalının perde arkası.

9. AlphaGo

kaynak

Yapay Zeka her geçen gün başarılar elde etmekte. Go oyunu çok ciddi bir strateji istediği için yıllardır insanlarla bu konuda mücadele edemeyen yapay zeka sonunda insanı yendi. Bu devasa teknolojinin arka planını görmek istemez misiniz?

10. E-Dreams

Kozmo.com un kuruluş ve batış hikayesi.


Teknoloji filmleri listesini bitirdik. Başka film listelerinde görüşmek üzere. Yukarıdaki bütün içeriklerin(teknoloji filmleri) yer aldığı imdb listesine ulaşabilirsiniz.about computer – IMDb
about computerwww.imdb.com

Formula 1 ile alakalı hazırladığım film listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Formula 1 Filmleri