Seyahat tutkunuzu arttıracak (53) Yol Filmleri

yol filmleri

Kim demiş evdeyken gezilmez diye ? Bu yazıyı uzun zamandır yazmayı planlıyordum kısmet bugüneymiş. Bu listede yer alan çoğu filmi izledim. Listedeki diğer yol filmleri ise araştırmalarım sonucu ekledim. Liste biraz uzun olacak başlamadan haber vereyim :d

Yol filmleri listesi

1 – Into the Wild (Özgürlük yolu)

özgürlük yolu filmi
kaynak

Beni en çok etkileyen filmlerin başında geliyor. Üniversiteyi bitiren Christopher McCandless (Emile Hirsch) tüm parasını bağışlar, ailesini arkasında bırakarak otostopla yola çıkar. Amacı vahşi doğada özgürlüğü son demine kadar yaşamaktır. Alaska’ya doğru yol alırken yeni insanlarla tanışır ve kafasındaki sorulara cevap bulmaya çalışır.

2 – EuroTrip(Avrupa Muhabeti)

eurotrip filmi benzerleri
kaynak

Hem komik hem de seyahat tutkunuzu arttıracak bir film. Gülmek istediğim zaman çok sık açıyorum. Amerikalı bir genç Alman bir kız ile mektup arkadaşıdır fakat Amerikalı genç Alman kısın adının Mike olması nedeniyle erken sanıyor. Sonra mektuplaştığı(mail) kişinin kız olduğu anlayınca onu bulmak için Almanya’ya yanına gitmeye çalışırken başında geçen konular.

3 – The Bucket List (Şimdi ya da asla)

bucket list filmi
kaynak

İki kişi var biri milyon dolarlık şirket sahibi biri tamircidir. Bu iki kişi hastanede karşılaşırlar. Bu iki kişi kanserdir. Ölmeden yapmak istedikleri bir sürü şey vardır.Zengin adam bu isteklerimizi hadi yapalım der ve yola çıkarlar. Yol boyunca hem eğlenirler hem sıkı dost olurlar hem de bir sürü ger gezip bir sürü aktivite yaparlar.

4.1 – Before Sunrise (Gün Doğmadan)

before sunrise devamı
kaynak

Tren yolculuğu sırasında tanışan 2 kişinin başından geçen olaylar. Erkek sevgilisi için Madrid e gelmiştir fakat sevgilisinden ayrılmıştır. Kafa dağıtmak için interrail bileti alıştır. Avrupayı trenle geçmektedir. Kız annenanesinin yanından gelmektedir. Trende tanışırlar sohbet muhabbet derken başlarından geçen olayları izlemesi çok güzel. Çok iyi film.

4.2 – Before Sunset (Gün batmadan)

kaynak

Bu film 4.1 de yer alan Before Sunrise filminin devam filmidir. Before Sunset filmininde devam filmi vardır, bir sonraki maddeden görebilirsiniz. Konusundan bahsetmek istiyorum. İlk filmden 9 yıl sonra geçiyor. Erkek karakter Jesse ilk filmdeki yaşananların/olayların kitabını yazıyor. Kitap tutuyor ve turneye çıkıyor. Son durak Paris’dir. Orada Celine ile karlaşıyorlar. İlk film kadar hoşuma girmedi benim açıkcası , belki sevebilirsiniz.

4.3 – Before Midnight (Geceyarısından Önce)

kaynak

Serini son filmidir , ilk film kadar tatmin etmiyor konusu değinmeden önce söylemek istiyorum. Yunanistan’da geçiyor film. İki çocukları vardır. Bu Yunanistan tatili , geçmişlerini muhakeme edip ilişkilerini masaya yatırdıkları içten bir sohbete tanık olacaktır.

5 – Eat Pray Love (Ye dua et sev)

kaynak

Evli bir kadın evliliğinde ne kadar mutsuz olduğunu fark eder ve boşanır. Boşandıktan sonra kendini bulmak için dünya turuna çıkar.

6 – Motorcycle Diaries (Motosiklet Günlüğü)

kaynak

Che guevara’nın 23 yaşındaki arkadaşı ile beraber Amerika’yı motosikletle gezmesini konu alan film.

7 – Tracks (Çöldeki İzler)

kaynak

Genç bir kadın 4 deve , 1 köpek ile Batı Avustralya çöllerinde 1.700 millik yürüyüş yapmasını konu alıyor.

8 – The Secret Life of Walter Mitty (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı)

kaynak

Ben Stiller hem oyunculuk hem de yönetmenlik yapıyor. Ünlü Life dergisinin fotoğraf arşivinde çalışan Walter Mitty, hayal dünyasında yaşayan sessiz bir adamken, kendini bir anda bir fotoğrafın peşinde dünyayı dolaşacağı bir macerada bulur.

9 – Wild (Yaban)

kaynak

Cheryl Strayed isimli genç kadın yakın zamanda annesini kaybetmiştir , uyuşturucu yüzünden evliliği de yavaş yavaş bitmektedir. Her şeyi geride bırakıp çantasını alıp solo ve uzun bir yolculuğa çıkar. Ben bir kaç kere izlemeye başladım ama beni pek sarmadı umarım sizin hoşunuza gider. Yol filmleri sevenlerin hoşuna giden bir film

10 – The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Limited Şirketi)

kaynak

Birbirine yabancı 3 kardeşim babaların ölümünden sonra Hindistan’ı trenle yolculuk yapmalarını konu alıyor.

11 – The Sisterhood of the Traveling Pants (Gezgin Pantolon Kardeşliği)

kaynak

Doğdukları günden beri hiç ayrılmayan 4 kız arkadaş bir gün hepsine uyan bir kot bulurlar(hepsi faklı bedenler) bunu bir sihir olduğunu düşünmeye başlarlar.

12 – The Beach(Kumsal)

kaynak

Amerikalı genç Richard’ı macera arayışı ile Tayland’a gelmesine neden olan şey işte bu yapmacık dünyada gerçek bir şey bulma ve ona bağlanma arzusudur. Farklı bir şeyin arayışı içindedir.

13 – Hector and the Search for Happiness

kaynak

Mutluluğun peşinden koştururken dünyayı köşe bucak arşınlayan bir psikiyatrın öyküsünü izleyeceğiz. Nitekim Hactor’un bu sırra vakıf olabilmesi pek de kolay olmayacaktır.

14 – The Art of Travel

kaynak

Evlenmek üzereyken düğününü terk edipi ülke ülke gezmesini konu alıyor.

15 – Everest

kaynak

16 kişinin Everest dağına tırmanışını organize ettiği yaşanmış olayın filmidir.

16 – One Week

kaynak

Hayatın anlamını bulmaya çalışan Ben Tyler‘ın’ Toronta’dan başladığı motosiklet yolculuğunu konu alıyor.

17 – The Way (Yol)

kaynak

Bir babanın oğlunun cesedini kurtarmak için Camino yolunu yürürken başından geçen olaylar.

18 – Up in the Air(Aklı Havada)

kaynak

Aynı isimli romandan uyarlanmıştır. İşi için bir bavuluyla yolculuk yapan Ryan ın başından geçen olaylar. Bolca seyahat ve aşk içermektedir.

19 – Life of Pi (Pi’nin Yaşamı)

kaynak

Bu filmi ilk kez Fethiye-Isparta arasında otobüs yolculuğu sırasında izlemiştim ve beni çok etkimişti. Pi adında bir genç bir felaketten kurtuluyor. Bir tekne ile macera ve keşif yolculuğunu konu alıyor. Bengal kaplanıyla beklenmedik bir başlantı kuruyorlar.

20 – Murder on the Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet)

kaynak

Agatha Christie nin aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Agatha Chtistie nin yarattığı dedektif Hercule Poirot Doğu ekspresiyle yolculuk yapmaktadır. Ve bir trende bir cinayet işlenir. Poirot un bu cinayeti nasıl çözdüğünü izleyebilirsiniz. 

21 – Little Miss Sunshine (Küçük gün ışığım)

kaynak

Bir ailenin çocuklarının katılacağı bir yarışma için karavanla gidişini konu alıyor.

22 – In July (Temmuz’da)

kaynak

Fatih Akın’ı üne kavuşturan filmlerden birisidir. Genç bir adam Hamburg’tan bir kadını görmek için yola çıkan adam ve o adamdan etkilendiği için ona eşlik eden kadının hikayesini konu alıyor.

23 – Everything Is Illuminated

kaynak

Amerika’dan Ukrayna’ya aile başlarını araştırmaya gelen adamın yolda başına gelen olayları anlatıyor. Filmin tamamı neredeyse yolda geçiyor.

24 – Easy Rider

kaynak

Los Angeles dan New Orleans a giden 2 motorsiklet sürücüsünün yolda farklı insanlarla tanışmasını ve başlarından geçen olayları konu alıyor.

25 – Barselona, Barselona

kaynak

Amerikalı Vicky ve Cristina, İspanya’da geçirecekleri bir yaz tatilinde, karşılarına çıkan gizemli bir İspanyol sanatçıdan etkileneceklerdir. Ayrıca film bir Woody Allen filmidir.

26 – Roman Holiday(Roma tatili)

kaynak

Roma Tatili, bir modern zaman prensesinin kraliyet dayatmalarına karşı gelerek tek başına Roma’yı keşfe çıkmasının hikayesini anlatıyor. Burada gazeteci kimliğini saklayarak ilginç hikayeler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteciyle tanışıyor. Ancak planı ikilinin birbirine aşık olmasıyla suya düşüyor. 10 dalda Oscar adayı olmuş bir filmdir.

27 – Out of Africa(Benim Afrikam)

kaynak

Afrika dışındaki iki farklı insanın trajik aşk hikayesini konu alıyor film Kenya’da çekilmiştir.

28 – Thelma & Louise

kaynak

2 kadın birlikte özgürlükle dolu bir haftasonu araba seyahatine çıkarlar. Film 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve sonunda En İyi Özgün Senaryo ödülünü senaristi Callie Khouri’ye kazandırmıştı.

29 – The English Patient (İngiliz hasta)

kaynak

2. Dünya Savaşı sıralarında İtalya’dan Mısır’a uzanan bir yolculuk konu alınıor. 

30 – The Talented Mr. Ripley (Yetenekli bay Ripley)

kaynak

1950’lerde, Lazio’nun el değmemiş kumsallarına uzanıyor. Oyuncu kadrosunda Jude Law, Gwyneth Paltrow ve Matt Damon yer alıyor.

31.1 – L’auberge espagnole (İspanyol pansiyonu)

Xavier, İspanyolca öğrenmek için Barcelona’ya gelir ve değişik ülkelerden 6 gencin yaşadığı bir eve yerleşir. Farklı kültürlerden gelen gençler birlikte yaşamaya başladıkça birbirlerini daha yakından tanıyacaktır. Her ne kadar konuştukları dil farklı olsa da, aşk ve dostluğun evrensel dilinde birleşerek özel ilişkiler kurarlar.

Ayrıca bu film üçlemenin ilk filmidir.

32.2 – Les poupées russes (Rus Bebekler)

kaynak

Javier artık otuz yaşına basmıştır ve İspanyol Pansiyonu günlerinin üzerinden beş yıl geçmiştir. Kariyeri pek parlak değildir. Ünlü bir yazar olmak isterken muhabirlik ya da isimsiz yazarlık gibi ufak işlerle geçinmektedir. En büyük başarısı romantik bir pembe diziye yaptığı katkıdır. Aşk hayatı da parlak değildir. Tek gecelik ilişkiler ve yarım kalan aşk hikayeleri ile yetinmektedir. Acaba Javier hayatını düzene koyabilecek midir?

31.3 – Casse-tête chinois (Aşk Bilmecesi)

kaynak

Xavier artık kırk yaşına gelmiş ve yeni boşanmıştır. İngiliz olan eski eşi Wendy’nin peşinden, çocuklarının da yaşadığı New York’a gelir; kendine Çin Mahallesi’nde bir ev tutar. Ne var ki, Xavier’nin varoluşsal sorunları sürüp gittikçe, eski aşk meseleleri tekrar ettikçe ve hatta Hegel’in hayaleti de ziyarete gelince anlaşılır ki, burada da hayat pek öyle sakin geçmeyecektir. 

Üçlemenin son filmidir.

Hazırlamış olduğum teknoloji filmleri listesine de göz atabilirsiniz. Göz attıktan sonra yol filmleri listesine devam edebilirsiniz. Aşağıdaki liste gerçekten çok kapsamlıdır.

https://nafidurmus.com/teknoloji-filmleri/

32 – Lost in Translation (Bir Konuşabilse)

kaynak

Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesinde fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo hafta sonunda birdenbire yakınlaşacaktırlar.Yalnızlığı anlatan en iyi filmlerden biridir.

33 – Under the Tuscan Sun (Kızgın Güneş)

kaynak

Yeni boşanan Frances yolunu İtalya’ya çevirir ve olaylar gelişir.

34 – Sideways

kaynak

Miles Raymond, bütün hayatı bir yazar olabilme hayalleriyle geçmiş, ama evliliğindeki gibi mesleğinde de başarısız olmuş, bir İngilizce öğretmenidir. En yakın arkadaşı Jack ise, hiç kimse tarafından tanınmayan bir televizyon oyuncusudur ve evlenmek üzeredir. Miles’ın son yazarlık denemesi de başarısızlıkla sonuçlanınca en yakın arkadaşı Jack’i, evlenmeden önce, bir haftalık bir yolculuğa davet eder.

35 – In Bruges 

kaynak

Ken ve Ray oldukça profesyonel bir kiralık katillerdir. Büyük bir mafya lideri için çalışan Ken ve Ray’e zor bir iş teklifi gelir. Bu işi sorunsuz bir şekilde tamamlayan ikili daha sonra patronu tarafından uzun bir tatile gönderilir. 

36 – Up (Yukarı Bak)

kaynak

Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı film.

37 – Away We Go (Uzaklara gidelim)

kaynak

Verona ve Burt doğacak ilk bebekleriyle birlikte, ailelerini mükemmel bir şekilde kurmak için yeni yerler arıyor. Aranılan yeri bulmak için ise bir yolculuğa çıkmaya karar veriyorlar. Kuzey Amerika şehirlerinde harika bir tura çıkmış oluyorlar.

38 – Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı)

kaynak

1920 lerinin Paris’ine bir yolculuk.

39 – The Best Exotic Marigold Hotel (Marigold Oteli’nde Hayatımın Tatili)

kaynak

Emekli ingilizler restore edildiğine inandıkları bir oteler giderler. Otel Hindistanda’dır. Fakat otel reklam edildiği gibi değildir. Otel emeklilerin yavaş yavaş hoşuna gitmeye başlıyor. Bu hoşlarına gitme olaylarını konu alıyor film.

40 – The Grand Budapest Hotel (Büyük Budapeşte Oteli)

kaynak

The Grand Budapest Hotel filminde ünlü bir Avrupa otelinde çalışan efsanevi bir kapı görevlisinin genç bir çalışanla arkadaşlığı anlatılıyor. Hikayede bir hırsızlık, paha biçilemez Rönesans tablosu, inanılmaz büyüklükteki bir aile serveti için verilen mücadele ve 20. Yy’ın ilk yarısında Avrupa’yı değiştiren ani ve yavaş değişimler anlatılıyor.

41 – Carol

kaynak

1950 lerde New York’ta geçen sonrasında eyalet eyalet gezdikleri bir yasak aşk filmi.

42 – Call Me by Your Name (Beni Adınla Çağır)

kaynak

1983 yazı. 17 yaşındaki Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya’nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında klasik müzik çalarak, okuyarak ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Bir gün, doktora öğrencisi olan 24 yaşındaki Oliver , 6 aylığına Elio’nun babasına yardım etmek için stajyer olarak villaya gelir. Elio ve Oliver hayatlarını sonsuza dek değiştirecek yaz boyunca yeşermekte olan arzularını, Yahudi kökenlerini ve İtalya’nın güzelliğini keşfedeceklerdir.

43 – Seven Years in Tibet (Tibet’te yedi yıl)

kaynak

Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in gerçek hikayesini konu alan bu filmde Tibet’e doğru gidilen bir yola eşlik ediyoruz. Yol filmleri sevenlere bire bir.

44 – Expedition Happiness

kaynak

Netflixte belgesel kategorisini karıştırırken denk gelmişti , izledim ve hoşuma gitti. Bir Alman çiftin, hayalini gerçekleştirdiği bu film onların Alaska’dan Meksika’ya varan yolculuklarında yaşadığı güzellikleri, başlarına gelen zorlu olayları anlattıkları belgesel. Karavanla yolculuk yapmayı planlıyorsanız izlemelisiniz.

45 – Y tu mamá también (Ananı Da!)

kaynak

İspanyol yapımı olan bu film, kocası tarafından aldatıldığını öğrenen bir kadının, iki genç ile birlikte cennet ağzı kumsalına doğru çıktıkları yolu anlatıyor.

46 – Knockin’ on Heaven’s Door (Cennet yolcuları)

kaynak

Martin ve Rudi adındaki iki genç artık hastalıklarında(ikisi de kansere yakalanmıştır) geri dönüş olmadığını öğrendiği anda dünyaya bambaşka bir gözle bakmaya başlarlar. Son zamanlarını istedikleri gibi geçirmeyi planlamaları sonucu kendilerini yolda bulan iki gencin başında çaldıkları araç ile sayısız olay gelecektir.

47 – Encounters at the End of the World

kaynak

Antartika ve penguenler üzerine bir film.

48 – A Map for Saturday

New York’da yaşayan, HBO kanalında havalı bir işe sahip olan Brooke Silva Braga’nın her şeyi geride bırakıp sırt çantasıyla dünyayı gezmeye başlamasını anlatan bir seri.

49 – 180° South (180 derece Güney)

kaynak

Yvon Chouinard ve Doug Tompkins’in Patagonya’ya yaptığı yolculuğu anlatıyor.

50 – The Killing Fields (Ölüm Tarlaları)

kaynak

Fotoğraf muhabiri olan Sydney Kamboçya’da görevdedir. İç savaş hakkında yazı yazmaktadır. Kamboçyalılar bölgeden çıkartılırken Sydney ve New York Times bölge muhabiri olan arkadaşı Dith ona eşlik etmektedir. Esir düşerler falan yaşanmış olaydan sinemaya dökülmüş bir film.

51 – 127 Hours (127 saat)

kaynak

Aron Ralston adlı dağcının başından geçen kazanın anlatıldığı film.

52 – The Way Back (Özgürlük Yolu)

1940 yılında Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya çalışma kampından özgürlükleri için kaçtıktan sonra 6000 km yürüyerek Gobi Çölü’nü aşıp Hindistan’a ulaşan bir grup esirin yaşadıkları macerayı ve dramı ustalıkla anlatan gerçek olaylara dayanan bir yol hikayesi.

53. A Walk in the Woods (Hayatımın Yolculuğu)

kaynak

Bir seyehat yazarı, Apalaş Patikası’nı yürümeye karar verir ve uzun zamandır görüşmediği, esprili eski alkolik, en iyi arkadaşını bu yolculukta yanına alır.

Yol filmleri listesini tam bitirirken küçüklükten beri izlediğim Indiana Jones filmlerini eklemeden olmayacağını düşündüm. Yol filmleri kategorisinin bonus maddesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bonus : Indiana Jones Filmleri

Arkeolog Dr. Henry Walton (Indiana Jones) macera sever , hayali bir karakter 4 filmi vardır. 2021 de yeni bir filmin çıkacağı söyleniyor.

  • Kutsal Hazine Avcıları
  • Kamçılı Adam
  • Son Macera
  • Kristal Kafatası

Yukarıdaki yol filmleri listesini imdb de görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.