Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi ya da kısaca Göreme olarak bilinen açık hava müzesi gezimde çektiğim fotoğrafları ve bilgileri paylaşmak istiyorum. Bu yazıda Göreme hakkında merak ettiğiniz giriş ücreti ne kadar , nasıl gidilir ve açık hava müzesi hakkında bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi nerededir ?

Göreme açık hava müzesi Nevşehir’in Göreme beldesindedir.. Genel olarak kayalara oyulu bir çok kilisenin yer aldığı bu alana Göreme Tarihî Millî Parkı deniyordu. Fakat 22 Ekim 2019 tarihinde alınan bir kararla milli park statüsünden çıkarılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesine Nasıl Gidilir?

Göreme açık hava müzesine Uçhisar-Nevşehir yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Her türlü ulaşım çok kolaydır. İster havayolu ile gelin ister başla şehirlerden gelin.

Göreme Açık Hava Müzesine giriş ücreti ne kadar ?

Giriş ücreti 75 tldir. Müze kart geçerlidir. (60 tlye alacağınız müzekart ile 1 yıl boyunca sınırsız müze gezebilirsiniz.(öğrenci iseniz bu ücret 30 tldir.))

Göreme Ören yeri ne zaman Unesco Dünya mirasları listesine girmiştir ?

Göreme 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi Tarihi

İlk olarak açık hava müzesinin bulunduğu Göreme beldesinden kısa bahsetmek istiyorum. Nevşehir’in en turistlik yerlerinden birisidir.

Eski isimleri Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar‘dır. En eski adının 6. yy. bulunan belgelerde yazdığı şekilde Korama(en seki adı) olduğu söylenmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi kilise girişi

Göreme açık hava müzesinin bulunduğu alanda yerleşimin yoğun bir şekilde kayalara oyulmuş manastırlarda yapılmıştır.(M.S 4. yy – M.S 13. yy)

Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.

Göreme Açık Hava Müzesi kilise

Daha çok kilise görecekseniz açık hava müzesinin içinde.

Göreme vadisi manastır eğitiminin ilk başladığı yer olarak biliniyor(kabul ediliyor).

Kiliselerde Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan geometrik süslemeler ortaya çıkarılan ilk boya katmanlarında görülebilirken, daha sonraki tarihlerde yapılan freskler İncil ve Hz. İsa’nın hayatından sahneleri betimliyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Açık hava müzesinin içindeki kiliselerin tamamında fleskler var diyebilirim. Ama çoğu kilisenin içerisinde fotoğraf ve video çekmek yasak. Oradaki görevli bakanlıktan izin alarak fotoğraf ve video çekebilirsiniz demişti.(sanırım). Muhtemelen bu izini herkese vermiyorlardır.

Göreme Açık Hava Müzesi KAPADOKYA

Açık hava müzesinin içinde gezilen önemli yapılardan bazıları ; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilisesi.

Fakat Karanlık Kiliseyi gezmek isterseniz bilet almanız gerekiyor. Karanlık kilise’nin giriş ücreti 25 tldir. (Türkiye’de ören yeri içerisinde bilet alıp gezilenilen 2 yer vardır. Biri Karanlık Kilise diğer ise Efes Antik Kenti içinde yer alan Yamaç evlerdir. (bilgi olarak paylaşmak istedi.) )

göreme açık hava müzesi karanlık kilise
kaynak

Bence Karanlık kilisenin ekstra ücretli olmasının sebebi içerisindeki yer alan flesklerin canlı ve güzel görünmesi olarak tahmin ediyorum.

Karanlık Kiliseyi online gezmek isterseniz buraya tıklayarak gezebilirsiniz. Karanlık kilise gibi Türkiye’de bulunan 50 den fazla antik kent ve müzeyi gezmek isterseniz aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Online Gezilebilen Müzeler

Göreme’yi ziyaret etmeden önce Uçhisar Kalesi ziyaret etmiştim. Bu gezimden bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nevşehir’e tepeden bakmak Uçhisar Kalesi

nevsehire tepeden bakmak

Diğer tarihi kent (antik kent) yazılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar : 1 2 3

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya” için bir yorum

Yorumlar kapalı.