Yahuda İskariot – Leonid Andreyev

yahuda iskariot

Yahuda İskariot İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler Dizisini 130. kitabıdır. Kitabı olurken aşina olduğum isimler geçiyordu fakat Yahuda ismini daha önce duymamıştım. Hemen araştırmaya başladım. Yahuda’nın Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olduğunu ve tek ihanet eden havari olduğunu öğrendim. Tabii bu araştırmaları yaparken kitabın daha 10–15 sayfasını okumuştum. Sonra kitabı okumaya devam ettim.

Kitap genele olarak Yahuda İskariot un İsa’ya ihanet edene kadar neler olduğunu kurgulayarak anlatıyordu. Bu yazıda hem Leoid Andreyev’in Yahuda İskariot kitabından habsedeceğim hem de Yahuda hakkında öğrendiklerimi paylaşacağım.

İlk olarak 12 Havari’lerin kimler olduğuna araştırdım. Bu havarilerden bazılarının isimlerini daha önceden de duymuştum.

Yahuda İskariot 12 havari
İsa’nın 12 havari

Kitabı okuma devam ettim. Aynı zamanda da araştırmalara devam ediyordum.

Yahuda, Hz. İsa’yı ele veren havaridir. İskaryot, katil anlamına gelen Latince kökenli bir sözcüktür. Yahuda, Hz. İsa’yı ele verdiği için Yahuda İskaryot olarak anılır.

Kitap ilerliyordu. Sonra bir sayfada Havariler ve İsa bir akşam yemeği yemeye gittiler.

Yahuda İskariot

Yahuda son akşam yemeğini terk ediyor. (Carl Bloch’un yağlı boya tablosu)

Yahuda İskariot son akşam yemeği tablosu
Son akşam yemeği tablosu

Sonra bu akşam yemeğini Carl Bloch ve Leonardo da Vinci’nin resmettiğini gördüm. Zaten Leonardo’nun en ünlü eserlerinden birisi.

Son Akşam Yemeği Sırasında Konuşmalar

Akşam yemeğinde İsa hep birlikte yerlerken şöyle dedi ; “Size derim ki, içinizden biri beni ele verecek

Çok üzülen havariler telaşlanarak “Ben miyim?” diye sormaya başlarlar.

İsa şöyle cevap verir; “Benimle birlikte sahana ekmek banan biri, bana ihanet edecek. Tanrı’nın oğlu alnına yazıldığı için gidiyor, ama Tanrı’nın Oğlu’na ihanet edenin başına gelecekleri düşünün! Hiç doğmasaydı onun için daha iyi olurdu.”

İşte o zaman Yahuda İskaryot “Ben miyim ?” dediğinde

İsa, “Ağzınla söyledin” der.

Bu kısım Matta,26:14–25’inci bölümde geçmektedir.

Leonardo yukarıdaki tabloda, yukarıda geçen anı resmederek fark yaratmıştır. İsa’nın “İçinizden biri beni ele verdi!” dediği anı yansıtmayı amaçlamış. Havariler kendi aralarında tartışıyor. Ona “Ben miyim?” diye soruyorlar. İsa ise üzgün bir şekilde önüne bakıyor.

Yahuda İskariot İhanet Etme Olayı

Kitap ilerlemeye devam ediyordu. Yahuda İskariot İsa’yı ele vermek için bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmada kimi öpersem İsa o’dur dedi.

Yahuda İskariot sevgi öpücüğü
O öpücüğü böyle resim etmişler

İncil’de şöyle geçer:
İsa daha konuşurken bir kalabalık çıkageldi. Onikiler’den biri, Yahuda adındaki kişi, kalabalığa öncülük ediyordu. İsa’yı öpmek üzere yaklaşınca İsa, “Yahuda” dedi,

“İnsanoğlu’na bir öpücükle mi ihanet ediyorsun?” — Luka 22:48

Yahuda için kullanılan bu söz aldatan birini kastediyor. ‘İhanet etmek’ demek ‘teslim etmek’ demektir ve İncil bu sözü ‘ihanet yoluyla döneklik yaparak teslim etmek’ şeklinde kullanıyor. ‘İhanet eden’ kişi olarak bilinmek her ne kadar kötü de olsa, İsa’nın, kalabalık kendisini tutuklamak için yaklaşırken, öğrencileri için dua ettiği sırada Yahuda için kullandığı söz yanında önemsiz hale geliyor.

Sonra İsa yakalanıyor ve çarmığa geriliyor.

Yahuda kendini suçlu hisseder ve intihar eder.

Sonra Yahuda havariler arasından çıkartılıyor. Yerine Mattiya geliyor. (Kura ile seçilmiştir.)

Kitabı okumanızı tavsiye ederim .

Kitap okuma alışkanlığı kazanırken okuduğum kitaplara aşağıdaki yazıdan göz atabilirsiniz.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için 120 sayfadan kısa 19 kitap

kitap okuma alışkanlığı kazanmak

Yahuda İskariot – Leonid Andreyev” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.