Leonardo’nun Yahudası – Lao Perutz

Leonardo’nun Yahudası İş Bankası Modern Klasikler Dizisinin 113. kitabıdır.

Leo Perutz tarafından yazılan kitabı beğenerek okudum ve hemen kitap hakkında bir yazı yazmak istedim.

Bu yazıda hem kitaptan bahsedeceğim hem de kitapta Leonardo da Vinci’nin resmettiği Son Akşam Yemeği tablosu hakkında bilgiler vereceğim.


Bazı karakterler ; üstat Leonardo da Vinci, at satıcısı Behaim, Behaim’in iddaya girdiği D’Oggiono, borcu olan adam-tefeci Bernardo Boccedda, güzel kız ve at satıcısın aşık olduğu kadın Nicola.

Kitabın genelinde Santa Maria delle Grazie Manastırı’na Son Akşam Yemeği tablosunu yapan Leonardo da Vinci’nin eserini bitirememesinin nedeni 12 Havariden bir olan Yahuda’nın başını çizerken esinleneceği bir model bulamamasıdır.

Model olarak Leonardo, Yahuda’yı resmedeceği kişiyi ararken sokak sokak dolaşır ve Yahuda’da yakışır birini arar.

Leonardo'nun Yahudası son akşam yemeği

12 Havari’den biri olan Yahuda Ne yaptı ?

Yahuda, Hz. İsa’yı ele veren havaridir. Ele vermesinden sonra Hz. İsa yakalanıyor ve çarmıha geriliyor.

İhanet ve ele verme olayını anlatan Yahuda’yı konu alan başka bir kitap daha okumuştum. Aşağıdan o kitap hakkında yazdıklarıma ulaşabilirsiniz.

Borcu olan adamın kızı derler. Behaim inanmaz.

Gözlerimle görmeden inanmam der. Borcu olan adamın evinin önünde bekleme başlar. Nolur kız buradan çıkmasın der içinden. Ve kızın evden çıktığını görür. Ama Nikola’yı halen seviyordur.

Sonra şeytani bir plan yapar ve tekrar kızla buluşur. Bu arada birbirlerine aşık olmuşlardır. At satıcısı kıza canın sıkkın olduğunu 40 Venedik Dukasına ihtiyacı olduğunu söyler. Nerrden bulabilirim diye kendi kendine sayıklar.

Sonra kız ben, benim hakkım olan parayı babamdan habersizce alıp sonra da buradan gidebiliriz der. Nikola babamın parasının yerini bildiğini söyler.

Kız parayı alıp gelir. Behaim, Nikola’ya bu nasıl yaptığını artık seni sevmiyorum der. Behaim paraların içerisinden 17 Venedik Dukası’nı alır ve borç senedi kıza verir. Git bunu babana ver.

Bernardo Boccedda kafasındayaralanır. Sanırım ölüyordu.

Adam iddaya girdiği arkadaşı D’Oggiono’ya haber yollar paramı hazır et alıp buralardan gideceğim.

Meyhanede iddayı kaybeden D’Oggiono ve Leonardo’nun olduğu 3–4 kişi Behaim’ıbekler.

Adam geldiğinde masadakiler parayı nasıl aldığını sorar. Adam kızın parayı getirebileceğini söylediğini ve benim de kabul ettiğimi söyler. Sonra da kızın eline senedi verip evine gönderdiğini ekler.

Leonardo elinde kalemle adımın yüzünü çizmeye başlar. Ve bitirir. Behaim ayrılır gider. Leonardo’da Son akşam yemeği tablosunu bitirir. Tablo bittikten sonra her yerden çok fazla ziyaretçi gelir.

Behaim 8 yıl sonra tekrar Milano’ya gelir. Herkes adama garip garip bakıp ses çıkarmamaktadır. Adam bir gece yatar, kaldıktan sonra manastıra doğru gider. Erken olmasına karşın manastır kalabalıktır. Adam içeri girdiğinde herkes bir anda susar. Adam içeri girdiğinde Son Akşam yemeği tablosundaki Yahuda’nın kendi yüzü olduğunu görür ve dışarı çıkar.

Leonardo’nun Yahudası kitabında yazar Lao Perutz kibir, ihanet, sanat ve sanatçının yaratma edini gibi temalara odaklanmıştır.

Kitabı okumanızı tavsiye ederim sürükleyici bir kitaptı.

Ayrıca Yahuda İskariot – Leonid Andreyev

yahuda iskariot