Kaleköy’e Araç ile Nasıl Gidilir

Kaleköy eski adıyla Simena Antalya’nın Demre ile Kaş ilçeleri arasında kalıyor. Demre’ye bağlı sanırım. Genelde kara yolu ile ulaşım yok diye yazıyorlar ama bu yanlış aracınızı park edip 10-15 dakika yürüdükten sonra Kaleköy’e ulaşabiliyorsunuz. Daha önceden Kekova/Kaleköy turu yaptıysanız bi daha yapmaya gerek yok bence. Geçen Kaleköy’ e gidişimde araç ile gittim. Güzel bir deneyimdi. Bu yazıda bu deneyimi aktarmaya çalışacağım.

Tekne turu ile giderseniz Kekova batık şehri ve yol üzerinde koylarda mola imkanınız olur ama Kaleköy’e genelde 1 saat zaman ayırıyor turlar. Bence Kaleköy 1 saatten daha fazla vakit geçirmek gerekiyor.

Kaş’tan Kaleköy’ e giden yolun google yolu

Google’a Simena Kalesi yazarak takip edebilirsiniz. Yol aşırı iyi olmasada araçlar rahatlıkla gidecek durumda. Aracını park ettikten sonra 10-15 dakika yürüyerek Kaleköy e ulaşabilirsiniz.

Kaleköy’de ne yapılır ?

1 – Antik Kalıntıları gezmek (müzekart geçerli)

Kale’den deniz manzarası

Likya kentleri arasındaki en küçük tiyatro.

Likya’nın en küçük tiyatrosu burada


2 – Kano yapmak (150-250 tl arasında değişiyor fiyatlar) Kanoların olduğu dondurma satan Osman abiye selam söyleyerek indirimli kano yapabilirsiniz.

kano yapıp, denizin içinde bulunan mezar etrafında vakit geçirebilirsiniz.

Kano kiraladıktan sonra 1 saat süre veriyorlar dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Bazı kanolar çift kişilik bazıları ise benim kullandığım gibi tek kişilik oluyor.


3 – Keçi sütünden yapılma dondurma yemek

Kaleköy boyunca her yerde dondurma ve kekik satıyorlar.