Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz ay Uşak’a arkadaşımın yanına gittim. Bu ziyaret sırasında bir çok yeri gezdim. Bu yazıda Uşak Gezilecek Yerler ve Uşak’ta ne yapılır ne yenir gibi ipuçlarını paylaşıyor olacağım.

Uşak Gezi Rehberi

İlk olarak Uşak denilince akla gelen 5 gezilecek yer ile listeye başlıyorum.

Ulubey Kanyonu

2013 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Ulubey Kanyonu’na bu tarihten itibaren bir çok doğa ve fotoğraf sever tarafından çokça ziyaret ediliyor.

Uşak Gezilecek Yerler

77 kilometre uzunluğundaki kanyon bazı Türkçe kaynaklarda dünyanın en uzun 2. kanyonu olarak geçiyor ama benim yaptığım araştırmada bu bilginin doğruluğunu kanıtlayamadım. Bu konu üzerine Ulubey Kanyonu hakkında yazdığım yazı da detaylı olarak bahsettim. Bu yazıda buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Clandras Köprüsü

2500 yıl önce su kemeri olarak inşa edilen Clandras Köprüsü günümüzde yürüme köprüsü olarak kullanılıyor. Köprünün restorasyonu 2013-2014 yıllarında yapılmış olup bu restorasyonun izlerini köprünün üzerinden görebilirsiniz.

Uşak Gezilecek Yerler

Köprünün hemen yanında Karahanlı hidroelektrik santralinden boşalan su akıyor. Bu akan su ise şelale olarak adlandırılıyor.

Clandras Köprüsü hakkında hazırladığım detaylı yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Blaundus Antik Kenti

Uşak’ta kazısı devam eden tek antik kent olan Blaundus Antik Kenti Büyük İskender’in Anadolu seferi sırasında gelen askerler tarafından kuruldu.

Kentin yapıları arasında bulunan kamu binası İngiltere’de bulunan Stonehenge’e benzediği için tarih severler tarafından son yıllarda popülerliği artmış bir gezilecek yerdir.

Taşyaran Vadisi – Uşak Gezilecek Yerler

Huawei’in bir telefon markası için hazırladığı reklam filminden sonra popülerliği artan Taşyaran Vadisi, taş şekilleriyle ve bitki örtüsüyle göreni kendine hayran bırakan bir yerdir. (reklam filminde Blaundus’ta vardı.)

Uşak Gezi Rehberi

Taş şekillerinin aşınması beni çok etkiledi. İmkan bulduğumda bu vadiye bir daha gitmek istiyorum. Uşak İzmir yolu üzerinde olduğu için ulaşımı da kolaydır.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Kent ve çevresindeki antik kentlerde bulunan kalıntıların sergilendiği müzedir. Müzenin en önemli eserleri ise Karun Hazineleri’dir.

Uşak gezilecek müzeler

5 ana gezilecek yeri kısaca bilgi vererek anlattım. Dilerseniz her yer için hazırladığım yazılara da göz atabilirsiniz.

Uşak Merkez Gezilecek Yerler

Uşak merkezde bulunan İsmet Paşa Caddesi ve çevresinde bulunan bir kaç yeri de eklemek istiyorum. İsmet Paşa Caddesi Uşak’ın en kalabalık caddesidir.

Tarihi Uşak Evleri

Eski Uşak evlerini onarılmış ve renkli olarak boyanmasıyla görülebilecek bir yer. Merkeze yürüme mesafesinde.

Uşak tarihi evleri

Atapark

Alışveriş merkezi ve oturma alanlarının bulunduğu park. Ailecek güzel vakit geçirebilirsiniz.

Burma Camii

Gözlemlediğim kadarıyla Uşak merkezde bir çok camii var. Bu camiler arasında en çok dikkatimi çeken ise Burma Camii.

Atatürk ve Kurtuluş Anıtı

Uşak Arkeoloji Müzesi’ne giden yol üzerinde bulunan anıt.

Uşak’ta Ne Yenilir

Uşak’ın en popüler yiyeceği tarhana olarak geçiyor. Merkez de tarhana yiyebileceğiniz en iyi yer ise Tarhana Baba isimli işletme. Ben gittim yedim gerçekten güzel. Tatmanızı tavsiye ederim.

Uşak’ta gezilecek yerleri tek tek anlattığım video serisine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Her yeri tek tek araştırarak detaylı videolar hazırladım. İyi seyirler.

Uşak Gezilecek Yerler Listesi Oynatma Listesi için tıklayınız

Uşak Gezilecek Yerler hakkında hazırladığım yazılar. Daha detaylı bilgiler öğrenmek isterseniz göz atabilirsiniz.