Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi 3 kattan oluşuyor. Zamanınız varsa görmenizi tavsiye ederim. Neden tavsiye ettiğimi açıklamak istiyorum.

Müzenin 3 katı sırasıyla;

  1. Uşak’ta bulunan arkeolojik kalıntılar
  2. Para ve paranın tarihi
  3. Karun Hazineleri

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede

Uşak’ta bulunan tren istasyonunun hemen yanındadır.

Uşak Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir

Müze 2018 yılına kadar şehir merkezine yakın konumdaymış. Ben de ilk olarak google haritalardan bakarak 2018 yılından önce müzenin bulunduğu yere gittim. Sonra tren istasyonun oraya gittim. İlk defa gidecekseniz haritalardan bakıyorsanız tren istasyonun olduğu konumu takip ederek gitmeye dikkat edin.

Uşak Arkeoloji Müzesi Sanal Tur

Dilerseniz müzesi sanal olarak ta gezebilirsiniz. Gezmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/USAK_MUZESI/

Müzenin 3 katlı olduğunu yazının başında bahsetmiştim. Şimdi bu katlarda nelerin bulunduğumdan bahsetmek istiyorum. Benim en çok ilgimi 1. ve 3. katlar ilgimi çekti.

Uşak Müzesi 1. Kat

Uşak çevresinde kazıları yapılan antik kentlerden çıkan eserler (heykeller, sütun başları gibi) ve Osmanlı döneminden kalma eserler hakkında bilginin verildiği alan.

Antik Mermer Ocakları’ndan çıkan eserler de bu kattadır. Uşak mermer yatakları açısından zengindir.

Uşak Müzesi 1. kat

Günümüze kadar gelmiş bir çok heykel de bu katta sergileniyor.

Bu katta dikkatimi çeken diğer bir sergilenen yapı ise lahitler.

Uşak lahit kalıntıları

Uşak Müzesi 2. Kat

Burada genellikle sikkeler bulunuyor. Giriş kısmında boya yapan insanların olduğu bir canlandırma da bulunuyor. Bu alan benim pek ilgimi çekmediği için fazla zaman geçiremdim.

Uşak Müzesi 2. kat

Uşak Müzesi 3. Kat

Bu katı 2 bölüme ayırabiliriz. Müzenin en önemli eserlerinin bulunduğu Karun Hazineleri ve diğer kalıntılar. Bu kata çıktığımızda bizi 2 adet sfenks karşılıyor. Sfenkslerin arkasına doğru devam ettiğimizde kenarlarda eski zamanlar hakkında yapılan canlandırmaları görüyoruz. Bu canlandırmalardan bazıları çömlek yapan biri ve iplere asılı bir şey yapan biri diye adlandırabilirim.

uşak müzesi sfenks

Bu alanın en arkasına doğru gittiğimizde kent çevresinde bulunan Tümülüsleri görüyoruz. Bu Tümülüslerden biri İkiztepe Tümülüsü’dür. Yan yana yatan iki mezar odası, yaklaşık 60 m çağından ve 10 m yüksekliğinde olup insan eliyle toprak altına gizlenmiştir.

uşak müzesi tümülüs

Karun Hazineleri

Karun kadar malın olsa ne fayda? sözünü çoğumuz duymuşuzdur. Bu alanda yer alan hazineler bu sözde adı geçen Karun’a aittir.

karın hazineleri

Karun hazineleri ya da Lidya hazineleri adıyla bilinen eserler Uşak’ta bulunan bazı Tümülüslerde yapılan kaçak kazılar sonucunda çıkarılmış ve kaçak yollarla bir kısmı Amerika’ya götürülmüştü. Amerika’da Metropolitan Sanat Müzesinde sergilendikten sonra Kültür Bakanlığımız eserlerin Türkiye’ye getirilmesi için dava açmıştır. Dava sonucunda Amerika’da bulunan tüm hazineler 1993 yılında Türkiye’ye iade edilmiştir.

Bu hazineler arasında dikkat çeken bir kaç eser.

Kanatlı denizatı broşu

2006 yılında sahtesiyle değiştirilip Almanya’ya kaçırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ülkemize iadesi sağlanmıştır.

Uşak’ta gezi rotaları;

Kaynak : 1