Dalyan İztuzu Seyir Tepesine Nasıl Gidilir

Dalyan İztuzu Seyir Tepesi ya da Çandır Seyir Tepesi olarak alana nasıl gidileceğinden bahsediyor olacağım bu yazıda.

Dalyan denin akla Muğla’nın Ortaca ilçesinden mahalle geliyor. Dalyan’da tekneler ile İztuzu Plajına gidiliyor. Bunu herkes biliyor. Tekne ile iztuzu plajına gittiyseniz göl içinde duran ot birikintilerini görmüşsünüzdür. İşte ben bu yazıda iztuzu plajı ile bu ot birikintilerinin bulunduğu alanı tepeden görebileceğimiz mekana nasıl gidileceğini tarif edeceğim ve buradan çekildiğim güzel fotoğrafları paylaşacağım.

İztuzu Seyir Tepesine Nasıl Gidilir

Seyir tepesine gitmek için Dalyan’da iseniz nehrin karşısına geçmeniz gerekiyor. Bunun için 2 yol var.

  • İlki Köyceğiz üzerinde dolaşmak bu yaklaşıl 90 dakikalık bi yola denk geliyor.
  • İkincisi ise Dalyan’dan kalkıp sadece karşıya arabaları geçiren feribot ile karşıya geçmek. Eğer aracınız geçirmek isterseniniz 32 tl lik bir ücret ödemeniz gerekiyor. (yolcu da geçebiliyor karşıya feribot ile yanlış hatırlamıyorsam 8.5 tllik bir ücreti vardı.)

Karşıya geçtikten sonra yolu takip ederek seyir tepesine ulaşabilirsiniz. Yol üstünde Kaunos Antik Kenti kalıntıları da bulunuyor dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. Ben gittiğimde tiyatro tadilatta olduğu için kapalıydı. Bi 30-60 dakika vakit geçirilebilir.

Yoldan devam ettiğinizde belli bir süre daha asfalt yol devam ediyor. Sonra toprak yol başlıyor. Toprak yol zaman zaman kötüleşse de yavaş gittiğiniz ve dikkatli gittiğiniz taktirde bi sıkıntı olmayacaktır. Sona yaklaştığınızda tekrar bi yol ayrımı var buradan sola doğru devam etmek gerekiyor. Dilerseniz burada da aracınızı park edebilirsiniz. Ama burada 1 kilometre kadar yürümeniz gerekiyor.

Yürüdükten sonra eşsiz manzaraya ulaşıyorsunuz.

İztuzu Seyir Tepesine Giriş Ücreti

Buradaki alan bir şahıza ait olduğundan bilet kesebiliyorlar. Ben gittiğimde 10 kişi kadar manzarayı izleyen vardı ve 1 kişide gelenlere bilet kesiyordu. Bilet numarasın üzerinde 90 numara vardı. Sanırım o gün 90 kişiye bilet kesmişler. Ama dönüşte biz giderken giden bizi aracıyla geçmişti. Yani bu zamandan sonra gitseydik bilet ödemeyebilirdik. Fakat şahısa ait olduğunda dolayı etraf tellerle çevriliydi ve kapı vardı.

Bilet kesen biri varsa 30 tl lik bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.,

Vaktiniz varsa görülmesi gereken manzara noktalarında birisi. Aracınız altı yüksek ise pek sıkıntı edeceğiniz bişey yok. Aracınız manzara tepesinin yakınına kadar gidecektir. Burada işletme yok. Bu nedenle yanınıza su almayı unutmayın. Oraya vardığınıza manzarayı seyredin ve bol bol fotoğraf çekinin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarım;

Dalyan İztuzu Seyir Tepesine Nasıl Gidilir” için bir yorum

Yorumlar kapalı.