Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü

Uzun zamandır Likya Yolu’nu yürümek istiyordum. Youtube’da Likya Yolu videoları izlerken, Altuğ hocamın ilk videosuna denk geldim. Videoyu izledikten sonra Likya Yolu’na Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü ile başlamam gerektiğine karar verdim. Videoyu izledikten 2 gün sonra bu etabı yürümek için yola çıktım.

Etapları anlatmadan sırt çantamın ağırlığından, yanıma ne kadar su aldığım gibi bilgileri paylaşmak istiyorum. Evden çıkmadan önce çantamın ağırlığını tartmıştım.

1 büyük ve 1 küçük çanta olmak üzere 2 çanta aldım yanına toplam ağırlığı 15 kilogram.

Yanıma 2.5 litre su almıştı. Sadece yolu aşağıda bahsettiğim yolu yürümüş olsaydım yeterli olacağını düşünüyorum. Yol üstünde de hiç su doldurmadım ya da satın almadım. Yanıma aldığım salatalık ve domates bir nebze susuzluğumu giderdiğini söyleyebilirim.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü hakkında deneyimlerimi anlatmaya geçmeden önce yola çıktığınızda çantanızın ağırlığının ne kadar az olursa sizin için o kadar iyi olacağını söylemek istiyorum. Yokuş yürürken 100 gram ağırlığım bile bir seviyeden sonra beni ne kadar zorladığını anlatamam. Bir daha ki yürüyüşümde yanıma daha az eşya alacağım.

Yanıma aldığım suyu (2.5 litre) biraz daha arttıracağım. Çünkü sıcakta susuz yürümek gerçekten çok zor.

Kiminle konuştuysam bu mevsimde bu sıcakta yürünmez demişti. Ama ben yine de denemek istedim. Yürünmez diyemem ama sadece biraz daha yorucu olduğunu söyleyebilirim. (ben öğle sıcağında yürümüştüm.) Sabah erkenden kalkıp (6-10 arası) yürünebilir. Ya da akşam üzeri 15-16 dan sonra da yürünebilir. Bu saatlerde güneş dik açıyla gelmediği için yürüyüş daha kolay olacaktır.

Yürürken kullandığım uygulamalar

  • MAPS.ME : Her hangi bir bölgedeki hemen hemen bütün yolları bu uygulamadan görebilirsiniz.
  • Wikiloc : Yürümek istediğimizi yolu daha önce yürüyüp gps parkurlarını noktalar halinde görebileceğiniz bir uygulama
  • Google haritalar

Fethiye – Kayaköy Yürüyüş Etabı

Ortalama Uzunluk8-9 kilometre
Ortalama Yürüme Mesafe4 saat
Su kaynağıVar

Amintas Kaya Mezarı

Fethiye dediğim kısımda Amintas Kaya Mezarı ve kaya mezarının bulunduğu Telmessos Antik Kenti kalıntıları görerek başladım.

likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz amintas
Amintas Kral Mezarı

Fethiye otogardan merkeze(antik kent yürüyüş mesafesinde) dolmuşlarla gelebilirsiniz. Fethiye merkezden yaklaşık 500-600 metre, Fethiye otogardan ise 1.6 kilometre yürüyerek Amintas Kaya Mezarı ve kaya mezarının bulunduğu Telmessos Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu alan gelebilirsiniz. İlk karşınıza çıkanlar.

Biraz daha yürüdükten sonra kaya mezarlarını görmeye başlayacaksınız.

likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz telmessos

Küçük bir parantez de Fethiye Müzesi’ne açmak istiyorum.

Fethiye Müzesi

Tarihe biraz merakını varsa ilk olarak da Fethiye Müzesi’ni de ziyaret etmenizi öneririm. (sonra Telmessos kalıntılarını ve Amintas Kaya Mezarı’nı görebilirsiniz.) Fethiye merkeze yakın bir konumda. Likya yolunu sonu kadar yürümeyi ya da Letoon Antik Kenti‘ni görecek kadar yürümeyi planlıyorsanız Fethiye Müzesi’nden aşağıdaki mozaiğin orjinalini görerek başlayabilirsiniz. (ayrıca müzede bir çok eser var.)

Aşağıdaki fotoğraftaki mozaiklerin anlamı ; Artemis’in ok ve sadağı ile Apollon’un liri tasvir edilmiştir. Ortadaki de Likya’yı temsil eder.

Şimdi Kral mezarının oraya geldiğinizi düşünüyorum ve devam ediyorum. Hemen kaya mezarları (halk arasında kral mezarı olarak adlandırılıyor.) görerek giriş yerine doğru ilerleyebilirsiniz. (giriş 10 tl, müzekart geçerli)

Burada Amintas Kaya Mezarı ile birlikte 3 farklı mezar göreceksiniz. Burada yer alan kaya mezarlarının en görkemlisi Amintas Kral Mezarı’dır. Kral mezarına çıktığınızda tüm Fethiye ayaklarınızın altında olacak.

likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz telmessos fethiye manzarası

Kaya mezarlarında biraz vakit geçirdikten sonra Kaya Caddesi’ni takip ederek esas yürüyüşümüze başlayacağımız noktaya doğru gidelim.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü başlangıç

Kaya Cadesi’nden yürürken kaya mezarları ile yine karşılaşacaksınız. Hatta yol üstünde Kalepark adında bir işletme var yakınlarına gidip güzel bir Fethiye manzarası fotoğrafı çekebilirsiniz.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü

Biraz buradaki yürüyüş parkurundan bahsetmek istiyorum. Fethiye Kayaköy, Kayaköy’den de Ovacık ve Ölüdeniz olmak üzere 2 farklı yürüyüş yolu karşıma çıktı. Daha farklı yollar da var Kayaköy’den ama şimdilik bunlara girmek istemiyorum. (Kayaköy-Gemiler Koyu gibi)

  • Turuncu : Fethiye – Kayaköy
  • Pembe : Kayaköy – Ovacık
  • Mavi : Kayaköy – Ölüdeniz
likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz haritası

Yürürken ilk gördüğüm tabela Kayaköy tabelası oldu ve 9 km yazıyordu. Tabelanın olduğu yerden çamların arasına dalarak yürümeye başladım.

likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz başlangıç tabelası

Çamların arasından yürüyerek devam ediyor yürüyüş yolu, zaten yol anayola paralel ilerliyor diyebilirim.(Fethiye Ölüdeniz arasında) Ben burada çok yorulduğum için ana yola çıktım ve dinlenmeye koyuldum. Sonra yoldan Kayaköy’e giden motorcu bir arkadaş beni aldı ve Kayaköy Antik Kenti’nin girişine kadar götürdü. (Aslında yürüyebilirdim ama saat biraz geç olduğu için (öğlen 12:30) ve Kayaköy’den de Ölüdeniz’e kadar yürümek istediğim için motora bindim :d)

Motora binmeseydim Kaya caddesi’ne paralel ilerlerken ileride sağda su çeşmesi var oradaki yolu takip ederek Kayaköy’e kadar yürüyebilirsiniz.

likya yolu fethiye kayaköy ölüdeniz wikiloc
kaynak

Kayaköy hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Kayaköy 1923 mübadelesinde burada yaşayan Rumlar Batı Trakya’ya, Batı Trakya’daki Türkler ise buraya gelmiş. Fakat boşaltılan kentteki yapıların ahşap olan kapı pencere ve üst örtü sistemlerinin doğal etkenler ile tahrip olmasıyla kent hayalet şehir görünümü almıştır.

Günümüzde Kaleköy’ün düzlüğünde yaklaşık 1000 kişilik yerleşik nüfus vardır. Kayaköy’e giriş ücreti 10 tl, müzekart geçerlidir.

Kayaköy hakkında yazdığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Burayı görmenizi çok isterim.

Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüş Etabı

Ortalama Uzunluk4-5 km
Ortalama Mesafe2 saat
Su KaynağıYok

Kayaköy’ü gezmek için 1-1.5 saatinizi ayırabilirsiniz.

Gezdikten sonra kentin tam ortasında bir tabela var. 2 yönü gösteriyor biri Ovacık diğeri ise Ölüdeniz tabelası. Ben burada Ölüdeniz tabelasını takip etmeye karar verdim. Sonra haritaya bakarken planımda küçük bir değişiklik yapmaya karar verdim Önceden duyduğun Soğuk Su Koyu’na uğramak istediğim için biraz yolu uzattım. Siz lütfen uzatmayın sonra Kayaköy-Ölüdeniz yürüme yolundan çıktığım için biraz yoruldum.

görseldeki çizime yakın bir yol yürüdüm

Direk yürümek isteyenler mavi renkli yolu takip ederek yaklaşık 3-4 kilometrelik yolu yürüyerek Ölüdeniz’e varabilirler. (zaten Kayaköy’den Soğuk Su Koyu’na Maps Me’den anladığım kadarıyla bir yürüyüş yolu var.) Ben biraz yürüyüş yolunu takip ettim sonra anayola çıkıp oradan devam ettim Soğuk Su Koyu’na doğru. Ana yol kötü, çok fazla toz var. Zaten pek taşıt geçmiyor.

Zaten benim yürüyüş yoluna çıktığım yerde düzgün bir yürüyüş yolu yok ben dağdan yürüyerek Kaleköy Ölüdeniz yürüyüş yoluna çıktım. 15 kilo sırt çantasıyla gerçekten zorlayıcıydı.

Ama deniz manzarası güzeldi ama bir daha yapar mıyım ? Yapmam. Soğuk su koyundan Mersinli Koyu’na doğru gittim. Oradan da yürüyüş yoluna çıkarak Ölüdeniz’e vardım. Genelde bu koylara tekne turları ile geliyorlar.

Kayaköy’de biraz yokuş çıktıktan sonra hep iniş. Ben yola çıktıktan sonra hiç yokuş yürümedim.

Yol bitiminde karşınıza Sun City adlı işletme var. Oradan Likya Yolu tabelasına kadar yürüyebilirsiniz ya da işletmeden çıkanlara otostop çekebilirsiniz. Ya da biraz yürüyüp dolmuşlara binebilirsiniz.

Ve karşınızda meşhur Likya Yolu başlangıç tabelası.

Likya Yolu yürüyüşümde Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü parkurunu bittikten sonra, yürüyüşümü sonlandırmak zorunda kaldım. Çünkü ayakkabım yırtıldı. En kısa sürede (havalar biraz soğuduktan sonra) Ovacık’tan başlayarak ilk etapta Kalkan ya da Kaş’a kadar yürümek istiyorum.

Tecrübelerimi aktarmaya çalıştım umarım faydası olmuştur.

Bazı yazılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü” için 2 yorum

  1. Verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkür ederim. Gitmeden önce çantamı doldurmayı düşünüyordum ama deneyimleriniz sayesinde bu hataya düşmeyeceğim.

Yorumlar kapalı.