Yalan Dünya Mağarası : Türkiye’nin En Renki Mağarası

Yalan Dünya Mağarası şimdiye kadar gördüğüm en iyi mağara. Mağaranın içine girdiğimde mağaranın renkleri beni çok etkiledi.

Yalan Dünya Mağarası Nerede

Antalya’nın Gazipaşa ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktadır. Antalya Mersin Yolu üzerinden yaklaşık 2 km içeri girdiğinizde mağaranın girişine ulaşacaksınız.

Yalan Dünya Mağarası Yol Tarifi

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki yolu takip ederek gidebilirsiniz. Yolu asfalt kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Yalan Dünya Mağarası Giriş Ücreti

Mağaranın giriş ücreti 2022 Temmuz ayında 20 tl idi. Mağaranın işletmesi şahıs tarafında yapılıyor ve girişin yanında oturup bişeyler içebileceğiniz bir işletme de bulunuyor. Mağarayı sabah 9 akşam 18 saatleri arasında ziyaret edebilisiniz.

Yalan Dünya Mağarası Hakkında Bilgi

Mağaranın toplam uzunluğu 4 kilometre kadar olduğu söyleniyor ama bunun sadece 450 metrelik alanını ziyaret edebiliyoruz. Mağaranın her mevsim sıcaklığı 28 derece civarında ve nem oranı %75 dir. Biraz hızlı hareket ettiğinizde hemen terlemeye başlıyorsunuz. Yavaş yavaş ziyaret etmenizi tavsiye ederim 😀 Tahta bloklar nemli olduğunda dolayı kayma ihtimalinizde bulunuyor. Dikkatli basmak gerekiyor yere.

Bu 450 metrelik alanı yürümek isterseniz ortalama 30 dakikanızı ayırmanız gerekiyor. Giriş yerinde çıkıldığı için ileri gidip geri dönmeniz gerekiyor.

Mağaranın gelişimi günümüzde de devam ediyor. Sarkılar ve dikitlerin oluşumu halen devam etmektedir. Bu sarkık ve dikitlerin uzunluğu 2 ila 5 metre arasında değişmektedir.

İçerisindeki ışıklandırma sayesinde güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Mağarada yarasa sesleri duyabilirsiniz. Çoğu mağara için söylendiği gibi bu mağaranında astım hastalığına iyi geldiği söylenir.

Sosyal medya sayesinde her geçen gün mağarayı ziyaret edenlerin sayısı artıyor.

Yalan Dünya Mağarası Hikayesi

Her yerde olduğu gibi bu mağaramızında bir hikayesi var. Geçmişte birbirini seven bir erkek bir de kadın varmış. Sonra mağaranın bir bölümü çöker ve kız ile oğlan ayrılır. Bundan sonra mağaranın isiminin yalan dünya olarak adlandırıldığı rivayet edilir.

Bu mağaraya girmeden önce Delikdeniz Kral Koyu ve Antiocheia ad Cragum Antik Kenti’ni ziyaret ettikten sonra bu mağarayı ziyaret edebilisiniz. Bu 2 yer için hazırladığım içeriklere blogtan göz atabilirsiniz.