Aytap Antik Kenti Nasıl Gidilir

Aytap Antik Kenti ya da eski adıyla Iotape Alanya Gazipaşa yolu üzerinde olup adını Kommagene Kralı IV. V. Antiochus’un karısı Iotape’den gelmektedir.

Aytap Antik Kenti Nerede

Alanya Gazipaşa arasında denize yakın yolun üzerindedir. Gazipaşa’dan Alanya’ya giderken ana yolu değilde sahil yolunu tercih ederseniz bu antik kent kalıntıları görebilirsiniz hatta burada yüzebilirsiniz.

Aytap Antik Kenti Nasıl Gidilir

Gazipaşa Alanya yolunu takip ettiğiniz anayolu kullanmayıp sahil yoluna çıkmanız gerekiyor Aytap kalıntılarına ulaşmak için. Ekran görüntüsünde 5 numara ile Gazipaşa Alanya arasındaki yol güzergahını işaretledim.

Aytap (Iopate) Antik Kenti Yol Tarifi

Yol asfalt aracınızla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Iotape Antik Kenti Giriş Ücreti

Antik kente ve plaja girmek için her hangi bir ücret ödemenize gerek yok. Ben gittiğimde Temmuz 2022 de ben her hangi bir ücret ödemedim yani. İlerleyen zamanlarda kazı çalışmaları devam ederse belki giriş ücreti olabilir ya da müzekart geçebilir.

Iotape Antik Kenti Tarihi

Kenti adı Iopate olup halk tarafından Aytap olarak adlandırılıyor. Yazının başında kendin adının Kommagene kralının karısnın adından geldiğini bahsetmiştim. Önceki yazıların birinde bahsettiğim Antiochia ad Cragum antik kentinin adı da Kommagene Kralı IV. Antiochus’tan gelmekteydi.

Kentin ayakta kalan en belirgin yapısı yol kenarından baktığımızsa sağ tarafta kalan hamam yapısıdır. Hamanın kanalizasyon yapısı günümüze kadar korunarak ulaşmıştır.

Aytap Antik Kenti Hakkında Bilgi

Kentin kalıntılarını bulunduğu küçük koy yazın sıkça deniz sevenler tarafında ziyaret edilmektedir. Yakınlarda market benzeri bi alışveriş yapılacak yer görmedim. Gitmeden suyunuzu alarak gitmeniz güzel olacaktır.

Kentin denize yakın kalıntıları arasında bulunan bir yazıttan dolayı bu alanda yer alan tapınak Trajan‘a adanmış olduğu düşünülüyor. Iopate’nı kendi adına bastığı sikkeler İmparator Trajan’dan Valerian’a kadar devam etmiştir.

Iopate Antik Kenti’nde Ne Yapılır

  • Buradaki küçük koyda yüzebilirsiniz.
  • Küçük koy ve antik kent kalıntısıyla bilirlikte seyir alanında fotoğraf çekilebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazılarım ;

Kaynaklar 1 2