Türkiye’nin En Güzel Mağara Gölü : Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası diye bir mağara var desem ve mağaranın içindeki gölde bot turu yapılıyor deseydim inanır mıydınız? Antalya’nın İbradi ilçesi sınırların içerisinde bulunan bu mağarada bu mümkün. Bu yazıda mağara ve bot turu hakkında deneyimlediğim tüm detaylardan bahsetmek istiyorum.

Altınbeşik Mağarası Nerede

Altınbeşik yol tarifi ( konum )

Antalya’nın İbradi ilçesi sınırlarında bulunan Ürünlü mahallesi sınırları içerisindedir.

Altınbeşik Mağarasına Nasıl Gidilir

Mağaraya yol tarifini Manavgat üzerinden yani yukarıdaki görseldeki çizime anlatacağım. Haritadan da göründüğü gibi 2 farklı yol ile görüyoruz. Bu yollardan 1 numaralı yol daha uzun ve yolu 2 numaralı yola göre daha iyi. 2 numaralı yol kısa ve iyi değil. (bu yolu kullanırsanız yanmış olan alanları görebilirsiniz.) Yol benim için dert değil diyorsanız 2 numaralı yolu kullanarak gidip gelebilirsiniz.

Alanya tarafından geliyorsanız 1 numaralı yolu kullanarak mağaraya gidebilirsiniz. Sonra 2 numaralı yolu kullanarak Green kanyon, Oymapınar su kemeri, Manavgat şelalesi gibi gezilecek yerleri ziyaret ederek Manavgat’a inebilirsiniz.

Altınbeşik Mağarası Giriş ücreti ne kadar

Altınbeşik mağarası giriş ücreti

Mağaranın giriş ücreti için yukarıdaki ekran görüntüsü takip ederek anlatacağım. Çünkü mağaraya gidip bot turu yaptığınızda 2 ayrı ücret ödemiş olacaksınız.

  • 1 numaralı alanda araba geçişi için 39 tllik bir ücret ödenmesi gerekiyor. (tam konumunu hatırlamıyorum olabilir ama araç geçişi ücret ödeniyor)
  • 2 numaralı alanda ise bot turu için kişi başı 30 tl ücret ödenmesi gerekiyor. Burada erken giderseniz botu sadece sizin için kaldırabilirler. Kalabalık olduğu zamanlarda botlar 10-12 kişi ile kalkıyor. Biz erken gittiğimizden dolayı kimse yoktu ve bota 3 kişi bindik ve bol bol fotoğraf çekindik.
Mağara içi oluşumlar

Altınbeşik Bot Turu

  • Bot ile max 400 metrelik bir mesafeye gidip geliyorsunuz. Biz gittiğimizde su seviyesi az olduğundan dolayı 250-300 metrelik bi alana gidip geldik.
  • Kış sonuna doğru ya da yağışın çok olduğu zamanlarda bota binerseniz mağaranın içindeki şelaleden suyun aktığını görebilirsiniz. Ben gittiğimde şelaleden su akmıyordu.
Altınbeşik Mağarası Bot Turu

Altınbeşik Mağarası Hikayesi

1996 yılında yapılan araştırmalar sırasında bulunan mağara 3 katlı olup sadece 1. katı ziyarete açıktır. Bot turu burada yapılmakta Toplam uzunluğu 2500 metre olduğu tahmin edilen mağaranın zirveye uzaklığı yaklaşık 100 metredir. Mağaraya gelen suyun Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu düşünülür. Gölün ortasında köprüye benzeyen bir yapı vardır.

Altınbeşik köprü

İlginizi çekecek diğer içerikler;