Meraklısına Kriket Filmleri

Kriket Filmleri listesine geçmeden önce Kriket(cricket) nedir kısaca değinmek istiyorum.

Kriket(cricket) nedir ?

Kriket, 11’er kişilik iki takım arasında, sopa ve top yardımıyla, merkezinde 20 metre uzunluğunda dikdörtgen bir saha bulunan ovalimsi bir alanda oynanan takım sporudur.(kaynak)

Kriket Filmi Listesi

Buradaki filmler popüler olanlardan itibaren listelenmiştir.

1. Lagaan: Once Upon a Time in India

Aamir Khan’ın başrol ve yapımcılığını üstlendiği film çıktığın yıl Oscar’a aday olmuştur. Hindistan’ın küçük bir köyü olan Victorian da yaşayan haklı ile İngiliz yöneticiler arasında oynana Kriket oyununu konu alıyor.

2. M.S. Dhoni: The Untold Story 

Mahendra Singh Dhoni Hint bir Kriket oyuncusudur. Şimdi Hindistan Millî Kriket Takımı’nda kaptandır. Biyografi filmidir. Dhoni’nin nasıl bilet satıcılıktan kupa kazanıra dönüştüğünü anlatıyor.

3. Patiala House

kriket filmleri Patiala House
kaynak

Pargat yetenekli bir kriket oyuncusudur, babası Gurtej Singh ise evin reisi ve otoriter bir kişiliğe sahiptir. Pargat İngiliz milli kriket takımından teklif almış ve Londra’nın yolunu tutmuştur. Babası ise oğlunun İngiliz milli takımı ile hint milli takımına karşı oynamasına karşı çıkmaktadır.Babasının itibarını düşünen Pargat hayallerini bir kenara bırakır ve ülkesine geri döner.Bir gün Patiala evinin reisliğinin kendisine kalacağının farkındadır.

4. Azhar

Eski uluslararası hint kriket oyuncusunun (Mohammad Azharuddin) biyografi filmi.

5. Dil Bole Hadippa!

kriket filmleri Dil Bole Hadippa
kaynak

Kızların kriket oynamadığı bir köyde, Veera şapka takar ve sakal koyar. Hayallerini yerine getirmek için çabalarken ve Rohan ile tanışır.

6. Ferrari Ki Sawaari

Bir Hint kriket efsanesinin Ferrari’sinin peşinde koşan genç bir çocuğun Lords’ta kriket oynama hayallerini gerçekleştirmesini konu alıyor.

7. 1983

Kriket için büyük bir çılgınlığı olan Rameshan’ın hikayesi ve kriket hayalini oğlu aracılığıyla nasıl gerçekleştirdiğini konu alıyor.

8. Golkonda High School

Maddi sıkıntıları olan bir okul, bir zamanlar ünlü kriket programının ihtişamını yeniden kazanmak için kriket geçmişi olan Sampath’i eski bir öğrencisini işe alıyor.

9. Iqbal 

Iqbal  izle
kaynak

Bir çiftçinin sağır ve dilsiz oğlu Iqbal, kriket oyununa karşı bir tutkuya sahiptir.

Kriket filmleri listesini burada bitiriyorum. Geneli hint kökenli film olduğu için bazılarında çok fazla müzikal sahne de vardır. Yani filmler hem kirket içeriyor hem eğlenceli.

Aşağıdan önceki film listeleri yazılarıma ulaşabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Meraklısına Kriket Filmleri” için bir yorum

Yorumlar kapalı.