Otostop Nedir ? Neden Çekilir ?

otostop çeken adam

Otostop nedir ?

İlk olarak Otostop nedir in sözlük anlamına bakalım.

otostop tdk
http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5caf65f88a0cd7.40372718

Genel olarak ele alırsak amaç, bir noktadan başka bir noktaya bedavadan ulaşabilmekdir diyebiliriz.

Otostop çekme olayı son zamanlarda oldukça artmıştır. Yol kenarlarında parmağını kaldıran insan sayısı git gide artmaktadır.

otostop çeken el
https://www.pexels.com/photo/arm-asphalt-blur-close-up-400536/

Son zamanlarda otostop çekenlerin sayısı artmıştır. Üniversitede okuyorum 2–3 sene öncesine kadar okuldan şehir merkezine gelmek için otostop çekiyorduk. Otostop çekilen alana gelenlerin sayısı bir elin parmağını geçmiyordu. Şimdi ise ototop sırasının bitmesini bekliyoruz şehir merkezine gelmek için ?Şahsen otostop çeken kişi sayısının artması beni mutlu ediyor fakat çok fazla sırada bekliyoruz ?

Bu aralar otostop çekmenizi tavsiye etmiyorum arkadaşlar. Coronavirüs olayları geçene kadar evde kalalım. Evde faydalı vakit geçirmek için bir liste yaptım aşağıdan ulaşabilirsiniz.

https://nafidurmus.com/evde-yapilabilecek-ucretsiz-aktiviteler/

Şimdi gelelim neden son zamanlarda Otostop çeken sayısı artı konusuna ?

Neden Otostop çekilir ?

Bu konu hakkında düşündüklerimi paylaşacağım.

1.) Otosopu bir ulaşım yöntemi olarak görüyoruz. Nasıl araba , toplu taşıma , uçak , tren ve gemi nasıl ulaşım yöntemi ise otostopda bir ulaşım yöntemidir.

ulaşım tdk
http://tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.5caf65d470d5c5.89378974

Yazının başında otostopun anlamınla ulaşımın anlamları birbirine yakındır.

2-) Yeni insanlarla tanışmak için birebirdir. Örneğin otobüsle bir yerden bir yere gidelim tanışabileceğimiz kişi sayısı çok azdır. Çift kişilik koltukta oturuyorsak belki yanımızdakiyle tanışabiliriz. Ya da molalarda birileriyle tanışabiliriz. Uçağa bakalım. Uçakta da bu tanışma olayı kısıtlıdır.

Gelelim otostopa. Şimdi Isparta-İzmir arası otostop çektiğimizi düşünelim. Şanslı değilsek en az 6–7 araç değiştirerek Isparta’dan İzmir’e gidebiliriz. Her araçta en az 1 kişi olduğunu düşünelim şimdiden 7 kişiyle tanıştık. Araçta karısı kocası olduğunu da düşünürsek bu sayı 20’ye kadar çıkabilir. Ortalama şansa sahip biri isek. Benim en sevdiğim olaylardan biri araçta tanıştığımız birinin tecrübelerini dinlemek. Otostop çekmekte kitap okumak , film izlemek kadar hayata karşı bakış açımızı değiştirdiğini düşünüyorum.

Şanslı isek Isparta-İzmir arasına ilk parmak kaldırdığımızda durdurduğumuz araç ile gidebiliriz. (Ben bu olasılığı pek sevmiyorum. Çünkü otobüsten pek bi farkı kalmıyor.6 saat oturuyoruz.)Otobüstekinden tek farkı olarak 5–6 saatlik bi yolculuk sonunda araç sahibiyle baya bi sohbet etmiş oluyoruz ve tanışıp samimiyet kuruyoruz.

Otostop yolculuğu sayesinde İş , Staj ayarlayan arkadaşlarım var.

Gündelik hayatta karşılaşmamızın zor olduğu kişilerle otostop aracılığıyla tanışabiliriz.

3-) Maddiyat meselesi. Son zamanlarda herşeyin fiyatı arttığı gibi ulaşımında fiyatı arttı. Ama bu maddiyat meselesi çoğu otostopçu için son sıradadır. Yukarıda bahsettiğim 2 madde daha önce gelir.(Bu maddeleri kendime göre ve arkadaşlarımı gözlemlemelerin sonucunda çıkardım.)

Aracı Durdurmak için yapılması gerekenler ?

1–) Görünür olun ve Gülümseyin

2–) Gideceğin yerin ismini görünür şekilde kartona yazmak

3–) Görünüşünüze dikkat edin

Bol şans.