Ukulele Öğreniyorum – Bölüm 3 : İlk şarkı ve tekrar

ukulele öğreniyorum

Ukulele öğreniyorum serisine başlayalı 1 hafta ve ukulule öğreniyorum. Öğrenme serüvenimi blog yazarak kayıt altına tutuyordum. Diğer yazılar için Bölüm 1 , bölüm 2 tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki bölümde Ukulele ritim teknikleri çalışmıştık. Bu bölümde de çalışmaya devam ediyorum. Aşağıdaki video serisini ben de takip ediyorum. Şimdiye kadar yazılarda bahsettiklerimin özeti sayılır.

Ukuleleni yoksa Trendyol’dan ukulelenizi alabilirsiniz. : Trendyol linki

Ukulele ritim örnekleri

ukulele ritimler
ukulele ritimleri

Tabloda yer alan her satır farklı bir ritmi göstermektedir. Her satırı öğrendiğim akorları (G-AM-F-G) karışık şekilde deniyorum. Hem akorları hem de ritimleri farklı kombinasyonlar ile deneyerek pratik yaptım 2-3 gün boyunca.

Her satırı 1 diye kabul ediyoruz. Yazının devamında neden 1 dediğimiz anlayacağız. 1/2 olursa da ya yarısını çalacağımız anlamına geliyor.

Ukulele alabileceğiniz web siteleri :Trendyol& ePTTAVM

Yukarıdaki tabloyu biraz daha açıklamak istiyorum. Her satırda 4 alan var. Bu alanlarda bazılarında tek bazılarında çift ok var. Bu oklar aşağı ve yukarıyı ifade etmektedir. Her alan için geçen süre aynı olmalıdır. Bunun içinde metronom kullanımı tavsiye edilir.

ukulele c am f g akorları
akorların unutulabileceğini düşündüğüm için tekrar ekliyorum . şimdiye kadar 4 akor öğrenmiştik.

Bir önceki bölümde Beatles dan bir şarkı çalmayı denemiştik fakat pek verimli olmamıştı. Aşağıdan hepimizin aşina olduğu bir şarkıyı göreceksiniz 😀

ukulele daha dün annemizin kollarında yaşarken
… ile gösterilen alandaki akor dizilimi yukarıdaki dizlerdeki gibidir.

Biraz da yukarıdaki foroğraftan ne anlamamız gerektiğini anlatmaya çalışayım. Örneğin 2 satıra bakalım. 1/2 F yazmışım bunun anlamı yazının başlarındaki ukulele ritimleri tablosundaki her satır için ilk iki çalış şeklini anlatmaya çalışıyor. (Daha da açıklarsam Ukuleleden F için gerekli tellere basıyoruz.(ukulele ritimleri tablo 1 için) basılı şekilde aşağı , aşağı-yukarı şekilde çalarsak 1/2 F i yapmış oluyoruz.(halen anlatamadıysam türkçe ukulelenin yazının ilk başındaki videosu göz atabilirsiniz.))

Burada önemli olan şimdilik bol bol tekrar yapmak. Takıldığınız konu olursa yorum atabilirsiniz ya da benimde öğrendiğim kaynaklardan olan Türkçe ukulele youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Her gün canlı yayın oluyor. Takıldığınız konuyu canlı yayında da sorabilirsiniz.

Kendimi ilerlettiğimi düşünüyorum. Yaklaşık 1 ay sonra ilk Ukulele çalışımdan bir video da paylaşmayı planlıyorum.

Diğer Ukulele öğreniyorum serisinde görüşmek üzere.