Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti, Tanrı Apollon ve Artemis’in annesi Leto adına kurulmuş bir kenttir.

Letoon, Xanthos Antik Kenti ile birlikte Unesco Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Letoon Antik Kenti Nerede ?

Muğla’nın Seydikemer ilçesinin Kumluova Mahallesi’nde bulunan Letoon antik kentinin milattan önce 7. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir.

Kaş – Fethiye karayolunda, Kaş’a 50 km, Kalkan’a 25 km, Fethiye’ye 65 km uzaklıkta, Kınık yakınından ayrılan yolu takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz.

Letoon Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir ?

Fethiye’den kalkan Kumluova dolmuşlarıyla antik kente gidebilirsiniz.

Kaş’tan ve Kalkan’dan dolmuş gitmiyor. Taksi ile antik kente gidebilirsiniz.

Letoon Antik Kenti Giriş Ücreti

Giriş ücreti 12 tldir. Müzekart geçerlidir.

Letoon Antik Kenti Hikayesi

Zeus, Kios ile Phoibe’nin, güzel saçlı kızı Leto‘ya gönlünü kaptırır. Zeus diğer sevdiği kadınlar gibi Leto’ya sahip olur ve Leto hamile kalır.

Zeus’un karısı Tanrıça Hera Leto’yu adım adım takip ettirerek onun çocuklarını doğurmasına engellemeye çalışır.

Leto, Lykia’ya kaçar ve Hera’dan kurtulur. Çocukları Artemis ve Apollon’u Delos Adası’nda doğurduğu söylenirse de bir efsanaye göre Apollon’u Patara’da doğurduğu kabul edilmektedir.

Efes’te bereketi simgeleyen Artemis heykeli bunun kanıtıdır. Bu tanrıların annesi Leto’nun da Anadolulu olduğu ve Kybele ile bütünleştiği kabul edilir. Leto adına kurulan Letoon Antik Kenti Likya’nın dini merkezi konumundadır.

Letoon Antik Kenti

Güneş Tanrısı Apollon’un ışık ülkesi olan Lykialı olmasından tabii ne olabilir. Üstelik onun bir ismi de Lykialıdır. Letoon Tiyatrosu (Roma Devri) Artemis Anadolu’nun ana tanrıçası Kybele’nin bir devamı olup onun bu çağlardaki ismidir.

Letoon’da Kazı çalışmalarını Kim başlattı ?

1962 yılında Prof. Dr. H. Metzger tarafından başlanıp, daha sonra Christian Le Roy tarafından yürütülen kazılar ile şehir gün ışığına çıkarılmıştır. Buluntular şehrin tarihinin M.Ö. VIII. yüzyıla kadar gittiğini göstermiştir.

Letoon Antik Kenti’nde 3 önemli tapınak vardır.

  • Batı kısmında, en başta bulunan Leto’ya ait tapınak,
  • Bu tapınağın yanında, ortada yer alan tapınak Artemis’e, (en küçük)
  • Doğuda Dor düzeninde yapılmış olan üçüncü tapınak Apollon’a aittir.
Letoon Antik Kenti

Leto Tapınağı  Peripteros tarzında (çevresi sütunlarla çevrili) yapılmış. Leto Tapınağı yakınlarında üç dilde (Grekçe, Aramca ve Lykia) yazılmış bir metni içeren önemli bir yazıt bulunmuştur. Yazıt Lykşa ve Karia Satrabı Pixodaros’un bir kararnamesidir. Bu yazıt Lykia dilinin çözülmesi açısından çok önemli olup bugün Fethiye Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Letoon Antik Kenti leto tapınağı

Apollon Tapınağı’nın zemininde bulunan bir mozaikte Artemis’in ok ve sadağı ile Apollon’un liri tasvir edilmiştir. Ortadaki de Likya’yı temsil eder. Antik kentteki replikadır. Orijinali Fethiye Müzesi’ndedir.

Letoon Antik Kenti Apollon tapınağı

Tapınaklar dışında Nymphe kültüne adanmış bir çeşme, erken Hıristiyanlık dönemi kilisesi ve büyük bir Helenistik dönem antik tiyatro vardır.

Letoon Antik Kenti Ne Zaman Unesco Dünya Mirasları Listesine girmiştir ?

Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO tarafından 9/12/1988 tarihinde kültürel miras olarak “UNESCO Dünya Miras Listesi”ne alınmıştır.

Xanthos Vadisin’nde yer alan Patara ve Xanthos antik kentleri hakkında yazmış olduğum yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar 1 2 3

Letoon Antik Kenti” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir