Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü Likya Yolu’nun en güzel ve en kısa etaplarından birisidir.

Likya Yolunu yürüyüşümü ilk kez Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşünü gerçekleştirerek deneyimlemiştim. Bu yürüyüşü ayakkabımın yırtılması ve havanın çok sıcak olması sebebiyle kısa kesmek zorunda kalmıştım.

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Korsan Koyunu ve Gelidonya Fenerini görmek için Antalya’nın Kumluca ilçesinin Karaöz Mahallesine gittiğimde Korsan Koyuyla birlikte Gelidonya Fenerine giderken Likya Yolu’nun bir etabını daha yürümüş oldum. Bu yazımda Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri arasında yürüdüğüm deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak parkur uzunluğundan bahsetmek istiyorum.

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşünü 2 etap olarak bahsedeceğim. Gelidonya Feneri’nde Adrasan’a devam edecekler için uzunluk 8 km olup, tekrar Karaöz’e dönecekler için ise 16 km uzunluğundadır. (İsterseniz dönüşünüzü Korsan Koyuna kadar yapıp çadırınızı orada kurabilirsiniz. Korsan Koyu’nda duş alanı ve su kaynağı var. )

Etap AdıKaraöz Korsan Koyu Korsan Koyu Gelidonya Feneri
Etap Uzunluğu3 kilometre5 kilometre
Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü
Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü (wikiloc)

Karaöz Korsan Koyu Yürüyüş Etabı

Karaöz’den başlayan bu etap Korsan Koyu’na kadar 3 kilometre uzunluğundadır. Yol üstünde su kaynakları mevcuttur. İsteğe başlı Korsan Koyu’nda yüzebilirsiniz.

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Korsan Koyu hakkında yazdıklarıma aşağıdaki yazıdan göz atabilirsiniz.

Korsan Koyu | Karaöz

Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüş Etabı

Korsan Koyu Gelidonya Feneri arası 5 kilometre olup Korsan Koyu’dan 1-1.5 kilometre ileride son su kaynağı vardır. Yol üstünden ve Gelidonya Feneri’nde malesef su kaynağı yoktur. geceyi Gelidonya Feneri’nde geçirmeyi planlıyorsanız yanınıza yeterince su almayı unutmayın.

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Burada bahsettiğim etabın 6 kilometresine kadar araçla gidebilirsiniz. Devamında 2 kilometrelik bir patika yolu takip ederek fenere ulaşacaksınız.

Gelidonya Feneri hakkında yazdıklarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Gelidonya Feneri | Taşlıkburnu Feneri

Ben burada eşyalarımı Karaöz’de bir kamp alanına koydum. Yanıma biraz atıştırmalık ve yeterince su alarak yola koyuldum. Önceki yürüyüş deneyimimden çantama çok fazla ağırlık koyduğum için yolda sıkıntılar yaşamıştım. (bu gezimde toplam çanta ağırlığım 8 kg idi) Birde çantamı kamp alanına bırakınca yürüyüş boyunca hiç sıkıntı yaşamadım.

Önceki yürüyüşümde deneyimlediklerimi yine yazmıştım, bu yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü