Nevşehir gezilecek yerler (8 saatte)

Geçtiğimiz günlerde Nevşehir’i gezme fırsatım oldu. Bu yazıda 8 saatte Nevşehir gezilecek yerler listemi sizlerle paylaşacağım.

Ben Nevşehir’e girmedin önce Niğde‘ye gitmiştim. Yani Niğde’den Nevşehir’e doğru geldim.

Bu yolu kullanırsanız karşınıza ilk olarak yeraltı şehirleri geliyor. Bunlardan ilk olarak Derinkuyu sonra Kaymaklı yeraltı şehri geliyor. Bizim bunlardan birini tercih etmemiz gerekiyordu. Biz tercihimizi Kaymaklı yeraltı şehrinden yana kullandık.

Yola geç çıktığımız için 12-13 gibi Kaymaklı yeraltı şehrine varmıştık. Hemen yer altını gezme başadık.

kaymaklı yeraltı şehrinin içinden bir görüntü

Nevşehir’e erken gelemediğimiz için meşhur balonları göremedim. Nevşehir adını en büyük hüznüm. Balonlara binmek çok pahalı(ortalama yazın 1200, kışın 600 tl fiyat almıştım.) olsa da imkanınız varsa binmenizi tavsiye ederim. En kötü izleyin 😀

Havanın iyi olduğu zamanlar günde 2 uçuş yapılıyor. Genelde herkes ilk uçuşu tercih ediyor çünkü gün doğumu daha renkli oluyor. Diğer ise gün doğduktan sonra.

İzlemek için her ikisi de güzeldir. İlk uçuş kışın 5-5:30 gibi , yazın 6:30 gibi.

nevşehir gezilecek yerler göreme balon turu
Photo by @canmandawe on Unsplash

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Yeraltı şehri 8 katlı olup ilk katı erken dönemde yapıldığı bilinmektedir.

Kaymaklı yeraltı şehrinin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gidiyor. Hititler Dönemi’nde yapılmış bu şehir sekiz katlıdır.

Daha ayrıntılı için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

8 Katlı Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yeraltı şehrinden çıktığımızda saat 2 gibiydi. Sonra Göreme açık hava müzesine doğru yola koyulduk. Yol üstünde Uçhisar kalesi vardı ama biz orayı gün batımında gitmeye kara verdik.

Göreme açık hava müzesinde önce dinlenmek için bir şarap tadım merkezini ziyaret ettik. Bu Uçhisar kalesi yakınlarındaydı. Şarap tadımını merak ediyorsanız

Şarap tadımı : Kocabağ Wine House

1972 yılında beri şaraplık üzüm satarken 1986 yılında beri de kendi markası ile satış yapmaktadır.

Tadım için 4 çeşit şarap denedik hepsi de birbirinden güzeldi.

Son olarak biz rica ettik şarap mahsenini görebilir miyiz diye. Sonra şarap mahsenini geçdik. Siz de isterseniz rica edebilirsiniz.

Şarap tadımımızı yaptıktan sonra göremeye doğru yola çıktık. Sanırım saat 2:30 olmuştu. Planımız Göreme’yi gezip Uçhisat kalesi kapanmadan gün batımını izlemekti.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Kapadokya desem size ilk aklınıza gelen yer büyük ihtimalle Göreme olur.

Göreme açık hava müzesinin bulunduğu alanda yerleşimin yoğun bir şekilde kayalara oyulmuş manastırlarda yapılmıştır.

Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.

Daha çok kilise görecekseniz açık hava müzesinin içinde.

Detaylı şekilde Göreme açık hava müzesi gezimi ayrıntılı şekilde anlattığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya

Nevşehir’de diğer açık hava müzeleri ise Zelve , Asmalı ve Ürgüp açık hava müzeleridir. Yazının ileri ki kısımlarında Ürgüp hakkında da fotoğraf ve bilgiler paylaşacağım.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi Kapadok­ya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır.  Ayrıca Kapadokya’nın en güzel manzarasına sahiptir.

Mutlaka ve mutlaka gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Uçhisar Kalesi hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nevşehir’e tepeden bakmak Uçhisar Kalesi

nevsehire tepeden bakmak

Uçhisar Kalesinde sonra sıradaki rotamız Avanos oldu.

Nevşehir Gezilecek Yerler Avanos

Avanos’u kısaca ortasından nehir geçen , çömlekleriyle ünlü bir ilçe diyebilirim. O kadar çok beğendim ki tam yaşanası bir yer. Ben Kaş Kalkan’da yaşıyorum evler , renkler o kadar bizim buralara benziyordu ki hiç yabancılık çekmedim.

Nevşehir gezilecek yerler avanos

Turistik açıdan çok güzel bir yer şimdi sırayla Nevşehir gezilecek yerler listesi Avanos kısmındaki gezdiğim yerlerden bahsedeceğim.

Avanos Kızılırmak Köprüsü

Köprü o kadar çok sallanıyor ki üstün geçerken düşme hissi bile insana iyi geliyor.

Nevşehir gezilecek yerler avanos kızılırmak köprüsü

Çanak Atolyeleri

Burada başımıza komik bir olay geldi biraz bahsedeceğim. Bir sürü atolye var isterseniz 15 tl (sanırım) karlılığında sizde bir çömleğe şekil verebilirsiniz.

Başımızdan geçen komik olayı anlatıyorum. Biz 1 tane çömlek atolyesini gezdikten sonra sokakta yürümeye başladık. Bir abi bize bakarak siz de mi istiyorsunuz dedi ? Biz ilk olarak anlamadık. Siz demi elinize istiyorsunuz dedi ? Yine anlamadık. Sonra abinin yanına gittik. Ne demek istiyorsun diye. Türkiye ve tüm dünyadan insanlar eline almak için buraya geliyor dedi. Bizim grupta halen anlayan yoktu. Sonra Selin Ciğerci’yi bilir misiz dedi abi. Onun eline ben verdim dedi. Ben olayı duymuştum ama tam hakim değildim. Sonra abi video gösterdi ve olay açıklandı. Videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

kaynak

Abimin bu videodan sonra işleri artmış.

Avanos Saç Müzesi

Dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sıradadır bu müze. Adı içinde yer alan 16 binden fazla kadın saçı tutamından geliyor. Müze 1979 yılında Galip Körükçü tarafından açılmıştır. Avanos’a gittiyseniz mutlaka uğramalısınız.

Akşam olmuştu son olarak Ürgüp’e gitmeye karar verdik.

Nevşehir Gezilecek Yerler Ürgüp

Nevşehir gezilecek yerler ürgüp

Biz burada sadece Ürgüp merkeze gittik. Burada zaten her yer açık hava müzesi. Her yer kayalara oyulmuş yapılarla dolu. Akşam olmasaydı daha iyi gezerdik. Kahve içtik ve Niğde’ye doğru yola koyulduk. Ama gezilecek son bir yerimiz daha vardı.

Üç Güzeller

Unesco Dünya Mirasları arasında yer alan Kapadokya’da en çok fotoğraf çekilen yerlerin ilk sırasında Üç Güzeller Peribacaları yer alıyor. Öyle ki her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği bölgede, tüm gezginlerin, nişanlanan veya evlenen çiftlerin albümlerindeki fotoğraflarda, arka fonda Üç Güzeller var.

Nevşehir gezilecek yerler üç güzeller

Gerek yurtiçi, gerek yurtdışı tatil turlarının reklamlarında, broşürlerinde hatta eski 50 TL’lerin bir yüzünde yine Kapadokya Üç Güzeller var. Çünkü bu 3 peribacası Kapadokya’nın simgesi.

Nevşehir gezilecek yerler listesinde yer alan bütün yerleri gezdik. Zaman kısıtlıydı ama yine çok fazla yer gezdik. Bir daha ki gidişimde daha çok zaman ayıracağım.

Niğde gezilecek yerler yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Niğde Gezilecek Yerler Listesi

Nevşehir gezilecek yerler (8 saatte)” için bir yorum

Yorumlar kapalı.