Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway) Kuzey İrlanda

Devler Kaldırımı olarak adlandırılan bu yapı Kuzey İrlanda’dadır. Burayı Derry Piskoposu ilk olarak 1692 yılında ziyaret etmişti. Ertesi yıl yani 1693’te Trininiy Koleji üyesi olan Richard Bulkeley, Devler kaldırımını Royal Society’de yayınlayarak geniş kitlelere duyurdu.

Devler Kaldırımı
Photo by Patrick Metzdorf on Unsplash

1739 yılında Dublinli sanatçı Susanna Drury Devler Kaldırımı’nın suluboya resimlerini yaptı ve bu resimler uluslararası ilgi gördü. 1765’te Fransız Ansiklopedisinin (Encyclopédie) 12. cildinde Drury’in gravür çalışmaları yayınlandı ve ilgi gördü. Ardından 1968 yılında “East Prospect” adında albüm hazırlanarak yayınlandı.

Devler Kaldırımı 1968
1968 Susanna Drury Devler Kaldırımı çalışması (kaynak)

Burası 19. yüzyılda turizm açısından popüler hale geldi.

Devler Kaldırımı
Photo by Hugo Kemmel on Unsplash

Ne zaman Unesco Dünya Kültür Mirası ilan edilmiştir ?

1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir

Photo by Peter Mitchell on Unsplash

Burası volkanik kökenli bazalt bir yapıdır. Bölge, Antrim Kontluğuna bağlı deniz kıyısındaki Bushmills kasabasının biraz daha kuzeyinde yer alır.

Devler Kaldırımı Burası nasıl yapıldı ?

Yaklaşık 50 ila 60 milyon yıl önce büyük bir yanardağ patlaması sonrası, yanardağın dışına taşan çok büyük miktarda erimiş magma akması sonucu oluşmuştur. Magma soğudukça, bugün görülmekte olan altıgen sütunları ortaya çıkaracak şekilde çatlar.

Devler Kaldırımı
Photo by Alex Azabache on Unsplash

Bölgede bulunan 40.000’e yakın sütun, yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bazı yerlerde katılaşmış lav akıntıları 28 metre derinliğinde ve en yüksek sütunlar ise 12 Metre yüksekliğindedir.

Devler Kaldırımı
Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

Devler Kaldırımı Efsaneleri

İrlanda mitolojisinde , İrlandalı dev Fionn Mac Cumhail’in (Finn MacCool) İskoç dev Benandonner tarafında kavgaya davet edilir. Fionn bu davet okumayı kabul eder. İki dev kavga için buluşabilmek inşa etti.

Devler Kaldırımı
Photo by Enric Moreu on Unsplash

Diğer bir versiyonu ise Fionn Benandonner’ı kavgada yener.

Bir diğerinde, Fionn düşmanının ondan çok büyük olduğunu fark ettiğinde Benandonner’dan saklanır. Fionn’un karısı Oonagh, Fionn’u bebek olarak gizler ve onu bir beşiğe sokar. Benandonner ‘bebeğin’ boyutunu gördüğünde, babası Fionn’un nasıl ir dev olduğunu düşünüyor. Korku içinde İskoçya’ya kaçar, arkasındaki geçidi yok eder, böylece Fionn onu kovalayamaz.

Photo by Joel Nevius on Unsplash

Bir diğerinde , Finn düşmanını küçümsediğini fark eder. Benandonner bir dev için bile devdir. Kavgayı kazanmayacağını anlar ve hızla Dev Geçidi üzerinden İrlanda’ya döner. Benandonner’ı yenmenin en iyi yolunun ona karşı çıkmak olduğuna karar verir.

Bir diğerinde , Finn Mac Coll tarafından sevgilisine ulaşmak için bu yolu yapmıştır.

İrlanda’daki Devler Kaldırımını bitirirken bu bazalt kayalıkların bir benzerinin Sinop’un Boyabat ilçesinde olduğunu eklemek istiyorum.

Boyabat bazalt kayalıkları

Birbirine yakın 3 vadide yer alan kayalıklar 30 ila 40 metre yüksekliğinde olan bu sütunlar 4-5-6 köşeli olmaktadır. Üstten bakıldığında çokgen görünümlü blok taşlar bir arı peteği şeklinde, karşıdan bakıldığında ise yan yana dizilmiş ince uzun prizmal gövdeli blok taş yığını şeklindedir.

kaynak

Jeolojik oluşumu ile ilgili Maden Tetkik Araştırma Enstitüsü ve 9 Eylül Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda genç döneme ait yaklaşık 3-5 milyon yıl yaşında olduğu sonucuna varılmıştır

Laos’un Gizemli Küpleri (Plain of Jars) | Antik Kavanozlar adlı yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Laos’un Gizemli Küpleri (Plain of Jars) | Antik Kavanozlar

Kaynaklar ; 1 2 3 4