İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu

Machu Picchu Antik Kenti

Bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri seçilmiştir. İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu Machu pichuya nasıl gidilir ? Machu pichu nerededir ? Machu pichuyu kim bulmuştur gibi bütün soruların cevabı bu yazıda.

And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru’nun Cusco şehrine 88 km mesafededir.

İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu

Machu Picchu Ne Anlama Gelir?

Güney Amerika’nın And Dağları bölgesinde yaşayan insanların dili olan Quechua’da machu ifadesi “eski veya yaşlı kişi” anlamına geliyor. Picchu ise “zirve, ucu sivri dağ” anlamına gelir. Yani Machu Picchu ifadesi “Eski Zirve” anlamına geliyor diyebiliriz.

Machu Picchu’nun Tarihi

Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün haӀa gayet iyi durumdadır.

İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu

İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu nasıl ve kim tarafından keşfedildi ?

1911 yılında ABD’li tarihçi ve kaşif Hiram Bingham eski İnka medeniyetini incelemek için bölgeye geldi ve bir gezi esnasında yöre halkından biri onu buraya getirdi. Daha sonraki yıllarda bölgede arkeolojik kazılar yapıldı ve Machu Picchu dünya kamuoyunun bilgisine sunuldu.

İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu

Hiram Bingham, Yale Üniversitesi’nde çalışan bir tarihçiydi. Kendisi arkeoloji eğitimi de almamıştı. 1909 yılında Güney Amerika’da bir kongreye katılan Bingham, daha sonra buradaki ülkeleri gezmeye karar verdi.

Urubamba Nehri boyunca gezen Bingham, yerel halka İnka kalıntılarına nasıl gidilebileceğini sordu. Daha sonra yöre insanı ve arkadaşlarıyla birlikte İnka kalıntılarını gezen Bingham, Machu Picchu’yu keşfettiğinde orada çiftçilik yapan bir çifti gördü. Bu çiftle birlikte Machu Picchu’yu derinlemesine inceleyen Bingham, bölgenin haritasını çıkardı.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesinin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya Nasıl Gidilir?

Machu Picchu’ya çıkışın bir kısmı eğlenceli olabilir. Çoğu gezgin en popüler rotayla Machu Picchu’ya ulaşır: Cusco’ya uçuş, Aguas Calientes’e tren ve kalıntılara son beş kilometre kala otobüs yolculuğu. Tren, sezona ve talebe bağlı olarak Cusco’daki Estación San Pedro’dan Aguas Calientes’e üç saatlik süren bir güzergah ile günde birkaç kez sefer yapmaktadır. Trenlerin bir kısmı express trendir, diğerleri güzergah boyunca birkaç kez durmaktadırlar. Bu lokal tren yolculuğu, yürüyüş yerine varıncaya kadar beş saat sürebilir.

Vakti bol olan ve fazlasını arayan gezginler, Güney Amerika’nın en popüler rotası olan Inca Trail’de yürüyüş yapabilirler. Sırt çantalı gezginlerin yüksek irtifa ve dik yolları barındıran ve 33 km (>20 mil) sürecek olan bu yolculuğu, üç ya da dört gün süreceği için önceden planlamaları gerekecektir.Diğer ziyaretçiler ise Dünyanın Yeni 7 harikası Machu Picchu genellikle Cusco, Lima ve Sacred Valley’i içeren bir turla ziyaret et mektedirler. kaynak


İnkaların Kayıp Şehri Machu Picchu” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.