Cochno Taşı İskoçya

Cochno Taşı İskoç James Harvey Clydebank’ın kenarındaki bir çiftlik arazisinde yaklaşık 9×18 metre uzunluğunda gizemli bir taş keşfetti.

Cochno Taşı Diğer İsimleri?

  • Whitehill 1
  • Büyücü Taşı

Cochno Taşı Kaç Yaşında?

İskoçya’da bulunan Cochno Taşı’nın yapılan incelemeler sonucunda 5000 yıllık olduğu öğrenildi. Taş hakkında üzerinde bulunan sembollerden dolayı bir çok teori vardır.

Cochno Taşı’nın Tarihi

Taş vandalizm akımından ( vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir.) korumak üzere 1965 yılında tekrar toprağa gömülmüştür.

2015 yılında taşın bulunduğu bölgede Glasgow Üniversitesi’ndeki arkeologlar tarafından 3 günlük kazı yapıldı.

Bilim insanları taş üzerindeki tüm motifleri başka bir taş levhaya kopyalamak istiyorlar.

Bazı araştırmacılara göre, taş üzerine bir yıldız haritası çizili olduğu ve antik çağda insanlar bu taşla yıldızlara bakıyorlardı.

Arkeologlar, taş üzerinde ayrıntılı dijital ayak izi kayıtları oluşturmak için 3D modelleme teknolojisini kullanıyor. Bu modelleme sonucunda “Taşı kullanan insanlar hakkında daha fazla bilgi edineceklerini” düşünüyorlar.

Cochno Taşı’nın Üzerindeki Semboller

Taş yüzeyindeki ne olduğu bilinmeyen petroglifler (Petroglif kaya üzerine yontulmuş, çizilmiş veya boyanarak yapılmış arkeolojik resim sanatına petrograf denir. ) tekrar tekrar çizildi. Araştırmacılar henüz gizemli sembollerin (daireler, çizgiler ve spiraller şeklinde) ne anlama geldiğini çözemediler. 

Cochno Taşı’nın üzerindeki bulunan fincan ve halka süslerinin tahminen milattan önce 3000 yıllından işlendiği düşünülmekte.

Taş üzerinde Hıristiyan haç ve iki çift kabartmalı ayak izleri de vardır. Her parmak izi sadece 4 parmaklıdır. Cochno taşındaki süslemelere bağlı olarak, ulusal önem verilen ve ulusal anıtlar listesinde ilan edilmiş ve ilan edilmiştir.

Cochno Taşı’nın üzerinde bulunan süslemelerinin orijinal anlamı üzerine birçok teori vardır. Teorilerden bazıları;

  • Eski bir yazı biçimi, dini ve manevi anlamları olan karakterler olduğu.
  • Bir sınır işareti, bir yıldız haritası veya basitçe dekoratif süslemeler.
  • İşlevlerine yönelik bazı kuralları sağlayabilen oyulmuş taşların konumu hakkında genel bir fikir olabilir.
  • Semboller defin uygulamalarıyla ilişkili olabilir.

Kazılara öncülük eden Glasgow Üniversitesi’nden arkeolog Kenny Brophy araştırma sonucundan süs eşyaları ve taş hakkında daha fazla bilgiye ulaşacaklarına inandığı söyledi. Devamında devam eden kazılar yamamlanınca 1965 olduğu gibi zarar gelmemesi adına ve taşı gelecek nesillere aktarmak üzere tekrar gömülecek.

Araştırmalarım sonucunda hazırladığım diğer dünyadan antik yapılar hakkında hazırladığım yazılara ulaşabilirsiniz.

Türkiye içi gezdiğim antik kent yazılarının bazılarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar 1 2 3