Antiocheia ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia ad Cragum Antik Kenti adını Kommagene Kralı 4. Antiochus’tan almıştır. Antik Kentleri ziyaret etmeyi seviyorum. Gazipaşa sınırıları arasında yer alan Delikdeniz Kral Koyuna gittiğimde bu antik kenti de gezme fırsatım oldu. Zaten yol üstünde kalıntıları görüyor olacaksınız. Bu yazıda Antiocheia ad Cragum hakkında detaylı bilgileri ve yol hakkında bilgiler paylaşacağım.

Antiocheia ad Cragum Antik Kenti Nerede

Antik kent Antalya’nın Gazipaşa ilçenin 20 kilometre uzaklıkta yer alan Güney köyü sınırları içersindedir. Antik dönemde Dağlık Kilikia2nın batı bölgesinde yer alır.

Antiocheia ad Cragum Yol Tarifi

Gazipaşa’dan nasıl gidileceğini yukarıdaki ekran resmi üzerinden tarif edeceğim. Sağ tarafta Gazipaşa’dan antik kente yol tarifi yaptığımızda karşımıza çıkan harita. Yaklaşık 20 kmlik bir uzaklık görünüyor. Güney kent’e kadar Antalya-Mersin yolu olduğu için yol güzel. Sonrasında da biraz yol iyi. Kente yaklaştığımızda asfalt yol bitiyor ve toz yol devam ediyor. Sol taraftaki ekran görüntüsünde 2 alanı işaretledim.

1 – Delikdeniz Kral koyunu yakınlarında yer alan kale. Burayı da antik kent kalıntılarından sayabiliriz. Tırmanış olduğu için ben çıkmadım. Ek olarak burada işaretlemediğim Haritada kral koyu olarak adlandıran alanı üst tarafında da kalıntılar bulunuyor.

2 – Burada kentin daha çok kalıntısı bulunuyor. En dikkat çeken kalıntılar ise mozaik yapıları ve sütünların bulunduğu alan.

anti4
kent planı ( kaynak fef kastamonu )

Antiocheia ad Cragum ne demek

Kent adını Milattan sonra 1. yüzyılda yaşamış Kommagene (MÖ 163 – MS 72 yılları arasında varlık göstermiş bir Greko-Pers krallığıdır.) Kralı IV. Antiochus’dan almaktadır.

Antiocheia ad Cragum Kazıları

Kazı başkanlığı Nebraska Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michael HOFF tarafında yapılmaktadır. Kazı çalışmaları Nebraska Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafında yürütülmektedir. 2021 yılında yapılan kazı çalışmaları pandemi nedeniyle Türk ekip tarafında yürütülmüştü.

Kenti 2022 Temmuz ayında ziyaret ettiğimde kentte kazı ekipmanlarını gördüm ama kazı ekibini görmedim. 2022 kazısıyla alakalı bir kaynak bulamadım eğer bulursam güncelliyor olacağım bu alanı.

2015 yılındaki kazı çalışmalarında medusa başı bulunmuştur. Medusa başındaki yılanlar halen görülebilmekteydi.

Antiocheia ad Cragum Giriş ücreti var mı?

Şimdilik kenti ziyaret etmek için her hangi bir ücret ödemeye gerek yoktur.

Antiocheia ad Cragum Hakkında Bilgi

Haritadan da incelediğimizde kenti 3 yükselti tepe üzerine kurulduğunu görüyoruz.

1 – Agora, hamam ve kilise gibi yapıların bulunduğu alan.

2 – Nekrapol alanı

3 – Kale

Strapon burayı tarif ederken “Denizin yakınıdaki sarp kayalık” olarak adlandırır.

Kentte bulunan mozaikli yapıları mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bir çoğu zarar verilmesin diye kapatılmış ama görülmeye değer.

Kaynaklar ;

ANTIOCHIA AD CRAGUM KAZISI

Antiocheia ad Cragum