Tazı Kanyonu Yol Tarifi

Tazı Kanyonu son zamanlarda sosyal medyada popülaritesinin artmasıyla fazla kişinin ziyaret ettiği seyir noktası olarak adlandırabilirim. Tazı Kanyonunun bulunduğu alan büyük ama seyir tepesine çıkıp manzaranın izlenebileceği alan kısıtlı.

Tazı Kanyonu Nerede

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları yakınlarındadır. Köprülü Kanyon’a yakın olup son zamanlarda popülaritesi artan kanyondur.

Tazı Kanyonu Yol Tarifi

Manavgat’tan Köprülü Kanyon’a doğru devam etmelisiniz. Sonra Tazı kanyonu yolunu takip edebilirsiniz. Yolun belli bir kısmında asfalt yok dikkatli gitmek sağlıklı olacaktır. Burada haritadaki tazı kanyonu noktasında aracınızı park edip patika yolu yürümeniz gerekiyor. 4-5 dakika yürüdükten sonra fotoğrafların çekinildiği alana ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla gitmeniz güzel olur. Ya da köprülü kanyon civarındaki safarilere de katılarak gidilebilir. Bu safarilerde rafting gibi aktivitelerde bulunuyor.

Tazı Kanyonu Ne Zaman Keşfedildi

Son 4-5 yıldır sosyal medyanın bilhassa instagram paylaşımlarıyla çoğu kişi tazı kanyonunun varlığını öğrendi.

Biyolojik çeşitliliği açısından sedir ağacı, karaçam, kızılçam bakımından zengindir. Kuş çeşitliliğide bulunur. Manzara noktasından baktığımızda aşağıda su akıntısı az da olsa görünmektedir.

Tazı Kanyonu Giriş Ücreti Var mı

Hayır. Temmuz 2022 de giriş için her hangi bir ücret ödemeden giriş yaptık. Aracınızı park ettikten sonra zipline kayıt alanı ve bi kaç kişinin su sattığı alan vardı. Patikadan yürüdükten sonra tazı kanyonu manzarasında ise drone ile çekim yapan birisi vardı.

Tazı Kanyonu Zipline

Tazı kanyonunu olduğu alanda Türkiye’nin en uzun zipline platformu bulunuyor. Aynı anda 2 kişi kullanabiliyor. İlk atladığınızda yüksekliği 400 metreyi bulduğu söyleniyor. Fiyatı 500-550 tl civarındaydı Temmuz 2022 de.