Adrasan Sahil – Adrasan Kalesi Etabı

adrasan kalesi manzarası

Bu Likya Yolu yazım eylül ayından Adrasan ziyaretimde yürüdüğüm Adrasan Sahil Adrasan Kalesi Etabı olacak. Adrasan’a gezi amaçlı giderseniz akşam üstü gün batımını izlemek için bu etabı yürümenizi tavsiye ederim.

Adrasan Sahil – Adrasan Kalesi Etabı

Ortalama Uzunluk 2 kilometre
Ortalama Yürüme Mesafesiortalama 1,5 saat
Su Kaynağıyok
yukarıda bahsettiğim değerler gidiş-dönüş için geçerlidir.

Adrasan sahilden Adrasan Kalesi’ne doğru yola koyulduk.

Adrasan Sahil - Adrasan Kalesi Etabı

Yukarıdaki ekran görüntüsünde tabela var yazdığım yere kadar düz bir şekilde yürüyebilirsiniz. Hatta patika yolu yazdığım yere kadar kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Patika başlangıcından itibaren yokuş başlıyor.

Adrasan Sahil - Adrasan Kalesi Etabı adrasan kalesi tabelası
Adrasan Kalesi Tabelası

Yokuşun başlangıcıdan itibaren zorlu yürüyüş başlıyor. Tabeladan zirve yaklaşık 1 kilometre. Yokuşu 20-30 dakikada yürüyebilirsiniz.

Patikanın bazı kısımlarına rahat çıkılsın diye ahşap merdivenler yapılmış ama bu bu yapılan merdivenlerin çoğu kırılmış durumda. Bazıları merdivenler insanı zorluyor hatta.

Adrasan Kalesi’nin zirvesine çıkana kadar portakal ağaçları ve seralardan oluşan bir manzarayı görüyor olacaksınız. Ama zirveye çıkınca Adrasan Sahil manzarasını gördüğünüzde iyi ki çıkmışım diyeceğinizi düşünüyorum.

Kale zirvesinde oturabileceğiniz yer var. Rahatlıkla oturup gün batımını izleyebilirsiniz. Ama dikkat etmenizi tavsiye ederim dönüş için çok geç kalmayın. Karanlıkta inmesi zor olabilir. Zaten full yokuş aşağı olduğundan inişiniz daha kısa sürecektir.

Yanınıza 1.5-2 litre su alırsanız yeterli olacağını düşünüyorum. Yol üzerinde gördüğüm kadarıyla su kaynağı yok. Bu kısa mesafelik etapta su bakımından zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Buraya tıklayarak bu etap için hazırlanmış, beğendiğim wikiloc haritasını bırakıyorum. Harita için buraya tıklayın.

Adrasan Kalesi‘nin tarihinden bahsettiğim yazıya buraya tıklarayarak ulaşabilirsiniz.

İsteğe bağlı Adrasan Kalesi’nde Likya Yolunu takip ederek sonuna kadar yürüyebilirsiniz.

Adrasan Sahil – Adrasan Kalesi Etabı yazımı burada bitirirken yürüdüğüm diğer etaplar hakkında yazdığım yazılara aşağıdan ulaşabilirsiniz

Karaöz Korsan Koyu Gelidonya Feneri Yürüyüşü

Adrasan’a gelirseniz bir gününüzü de Gelidonya Feneri’ni görmeye ayırabilirsiniz. Yürüdükten sonra gördüğümde Adrasan Kalesi manzarası kadar mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Fethiye Kayaköy Ölüdeniz Yürüyüşü

Likya Yolunun ilk etabı olarak adlandırabileceğim bu etabı tarih ve doğa manzarası seviyorsanız yürümenizi tavsiye ederim.