Kolezyum Flavianus Amfitiyatrosu İtalya

Kolezyum Flavianus Amfitiyatrosu olarakta bilinmektedir. Kolezyum, Flavium Hanedanlığı döneminde yapıldığından, orijinal ismi bu uygarlığın adından gelir.

Kolezyum’un yapımı M.S 72 yılında Vespasianus döneminde başlayıp M.S 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. 55 bin kapasiteli ve elips şeklinde tasarlanan tiyatro, Roma İmparatorluğunun en görkemli eseri olma özelliğine sahip.

Kolezyum Flavianus Amfitiyatrosu Nerededir ?

Kolezyum İtalya’nın başkenti Roma’dadır.

Kolezyum Flavianus Amfitiyatro
Photo by David Köhler on Unsplash

Kolezyum Flavianus Amfitiyatrosu Ne Zaman Dünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi ?

New7Wonders Vakfı’nın başlattığı oylama sonucunda en çok oy alan 7 eserden biri olması sebebiyle 7 Temmuz 2007 tarihinde dünyanın yeni yedi harikasında biri olarak açıklanmıştır.

Kolezyum dünyanın en büyük amfitiyatrosu mudur ?

Evet 55 bin kapasitesi ile bugün dahi dünyanın en büyük amfitiyatrosudur.

Kolezyum (Flavianus Amfitiyatrosu) Roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan beri ikonik sembolüdür.

Bugün modern Roma’nın en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Kolezyum’un İçi

kolezyumun içi
Kolezyum Flavianus Amfitiyatrosu’nun içi

Amfitiyatro, çevresi 527 metre olan bir elips şeklindedir. 4 katlı olan yapının yüksekliği 50 metredir. En alt katı yerden 4 metre yüksektir. Yapının, imparator için ayrılan ve diğerlerinden daha geniş olan dört ana giriş haricinde 80 adet girişi vardır.

Kolezyum tamamlandığında da 100 gün 100 gece açılış törenleri düzenlenmiş. Açılış töreni denilince akla güzel şeyler gelse de, bu törenler kapsamında yüzlerce insanın ve binlerce hayvanın can vermesi bir seyir malzemesi olarak izlenmiş.

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum bugün deprem ve çeşitli nedenler dolayısıyla bir kalıntı olarak varlığını sürdürse de, muhteşem aydınlatması ve görkemli duruşuyla gören hemen herkesi kendisine hayran bırakmaya devam eder.

Flavianus Amfitiyatrosu olarakta bilinen Kolezyum, 2019 yılında ağırladığı 7,5 milyon turistle İtalya’nın en çok ziyaret edilen anıt yapılarından biri olmuştu.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’nın yer aldı listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz. Yeni yedi harikanın hepsi için ayrı ayrı bilgi vererek açıklamalar ekledim isterseniz her harika için bilgilendirici yazılara göz atabilirsiniz.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Kaynaklar 1 2