Jules Verne Serisi 4 Kitap

Jules Verne Serisi 4 Kitap adlı bu yazımda severek okuduğum 4 Jules Verne kitabından bahsedeceğim.

Jules Verne 1828-1905 yılları arasında yaşamış Fransız yazar ve gezgindir. Jules Verne bilim kurgunun babalarından biri olarak adlandılır. (tıpkı H.G Wells gibi) Verne eserlerinde buluşları ve makinleri öyle ayrıntılı yazmıştır ki yaşadığı dönemde gelişmekte olan Avrupa sanayisine ve teknolojisine ilhan kaynağı olduğu düşünülür. Hava taşıtları, denizaltları ve uzay araçları hakkında kitaplar yazmıştır.

Jules verne serisi

Hatta Barış Özcan’ın “geleceği tahmin eden romanlar” adlı videosunda Jules Verne kitaplarından bahsediyor.

Ben bu yazımda beğenerek okuduğum 4 Jules Verne kitabından bahsedeceğim.

  1. Doktor Ox’un Deneyi
  2. Seksen Günde Dünya Gezisi
  3. Zacharius Usta
  4. Buzullar Arasında Bir Kış

Şimdi bu 4 kitap hakkında kısa kısa bilgiler vererek kitapların konularında bahsetmek istiyorum.

Jules Verne Serisi Kitapları

1. Doktor Ox’un Deneyi

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi 92. kitabı olan Doktor Ox’un Deneyi, Flandre’de bulunan hayali bir kent olan Quiquendore’de geçer.

Kitabın konusu Doktor Ox’un aydınlatma projesi bahanesiyle kentin üzerinde çeşitli deneyler yapar. Quiquendore’dekiler yüksek derecede duygu belirtisi olmayan ve normal şartlarda öfke, korku ve mutluluk gibi duyguları olmayan insanlardır. Doktor Ox aydınlanma projesi yaparken kente yüksek dozda oksijen salarak insanlar üzerindeki deneyi başlatır. Deney sonucundan sonra herkes farklı karakterlere sahip olur ve hayatları normalden daha da hızlanır. İnsanların iyi ve kötü duygular içindeyken nasıl karar vermesi gerektiğini sorgulatan bir Verne kitabıdır.

2. Seksen Günde Dünya Gezisi

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi 94. kitabı olan Seksen Günde Dünya Gezisi, Phileas Fogg’un başından geçen olayları konu alır.

Fogg Reform-Kulüp’te gazete okurken dünyayı 80 günde gezmenin mümkün olduğunu öğrenir. Bunu kulüp üyelerine söylediğine olmayacağını idda ederler. Sonra Fogg ile kulüp üyeleri ile bahse tutuşur.

Fogg uşağı Passpartout ile aynı gün yolculuğa başlar. Yolculuk sırasında tren, buharlı gemi ve fil gibi taşıma araçları kullanırlar. Macera, aşk polis takibi gibi bir çok yer alır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Kitabı okuduktan sonra kitaptan uyarlanan filmini de izledim. Filmi çok kötü.

3. Zacharius Usta

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi 110. kitabı olan Zacharius Usta, saat ustası Zacharius ustanın hikayesidir.

Yetenekli saat ustasının şöhreti İsviçre sınırlarını açıp Fransa ve Almanya’ya kadar uzanmıştır. Ustanın yaptığı mükemmel saatler birden bire sebepsiz şekilde durur ve olaylar gelişir.

4. Buzullar Arasında Bir Kış

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi 145. kitabı olan Buzullar Arasında Bir Kış, Grönland’a uzanan bir aşk hikayesini konu alır.

Eski kaptan Jean Cornbutte, kaptan oğlu Louis Cornbutte çıktığı yolculuktan geri denmemesi üzerine, Korkusuz Kız gemisine ait mürettebatı toplayarak oğlunu denizde aramak üzere yolculupa çıkar. Mğrettebatın arasında davetsiz biri vardır. Davetsiz kişi Marie yani kaybolan Louis Cornbutte’in nişanlısı.

Kitapta bolca fedakarlık, hayatta kalma mücadelesi, ihanet gibi konular ele alınmıştır. 90 sayfa olan kitabı bir solukta bitireceğinizi düşünüyorum.

Jules Verne Serisi kitaplarını bitirirken diğer kitap tavsiyelerime aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak 1