Noel Baba Kilisesi (Aziz Nicholaos)

Demre’de bulunan Noel Baba Kilisesi, Aziz Nicholaos’un Noel Baba olduğuna inanılmasıyla ölümünden sonra yapılmıştır.

Noel Baba Kilisesi Nerede

Aziz Nikolaos Kilisesi Antalya’nın Demre ilçesindedir. Hemen Demre merkezde olan kiliseye ulaşım çok kolaydır. İster kendi aracınızla gelin ister otobüsle gelin yürüyerek kolaylıkla kiliseye ulaşabilirsiniz.

Noel Baba kilisesi google maps konumnu

Noel Baba Kilisesi’ne Nasıl Gidilir

Demre merkeze varınca yürüyerek 3-5 dakikada kiliseye ulaşabilirsiniz.

noel baba kilisesi

Aziz Nikolaos Kilisesi Giriş Ücreti

Giriş ücreti 50 tl olup müzekart geçmektedir.

Noel Baba Kilisesi’nin Adı Nereden Geliyor

Patara’da doğup Myra’da Psikoposluk yapan Aziz Nikolaos’un ölümünden sonra yaptırıldığı için bu ad verilmiştir. Aziz Nikolaos Noel Baba adıyla bilinmektedir.

Noel Baba Kilisesi Tarihi

Zamanının en modern meclis binasının bulunduğu Patara’da zengin bir tüccarın oğlu olarak doğan Aziz Nikolaos. Patara Antik Kenti ve Noel Baba’nın hikayesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Patara Antik Kenti | 2020 Patara Yılı

Çocuk ve Denizcilerin koruyucusu olarak kabul edilen Aziz Nikolaos Myra’da Piskoposluk yapmıştır.

Noel Baba Aziz Nikolaos Ne Zaman Ölmüştür

6 Aralık 365 yılında vefat etmiştir. Öldüğünde 65 yaşındadır.

Noel Baba Aziz Nikolaos

Öldükten sonra Aziz mertebesine ulaşması sağlanmıştır. Avrupa’nın bir çok ülkesinin en popüler aziz olmuştur. Almanya Freiburg, İtalya Bari Napoli gibi kentlerde özel saygı duyulan Aziz Nikolaos, İngiliz ve Hollanda dilinde Santa Klaus olarak bilinmektedir.

Avrupa’nın kuzey taraflarında çocukların koruyucusu ve çocuklara hediye veren biri olarak biline Noel Baba geyikler tarafından çekilen kızaklarla dolaşmasıyla bilinir. Myralı Noel Baba hiç kar görmemiştir.

Bölge Osmanlı eğemenliği altındayken İtalya’nın Bari şehrinden gelen tüccarlar Aziz Nikolaos nam-ı değer Noel Baba’nın kemiklerini Bari’de yapılan bazilikaya gömmüşler.

Doğu Akdenizli denizciler Aziz Nikolaos’a o kadar saygı duyarlar ki hemen hemen bütün teknelerde resmi vardır. Hatta sefere çıkacakları zaman Dümenini Aziz Nikolaos Tutsun dileğiyle yola çıkarlar.

Noel Baba Kilisesi’nin duvarları üzerinde Aziz Nikolaos’un gerçekleştirdiğine inanılan mucizeler resmedilmiştir.

noel baba kilisesi duvar çizimleri
noel baba kilisesi duvar çizimleri

Kilisede balık pulları ve akanthus yapraklarıyla süslü Roma Dönemi lahdinin Noel Baba’ya ait olduğu düşünülmektedir. Noel Baba’ya ait olduğu düşünülen kemiklerin bazıları Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir.

noel baba kilisesi balık pulu

Aziz Nikolaos Kilisesi Müzesi

5. yyda Myra Likya’nın başkentiydi. Myra Başpiskoposu’da Anadolu’nun 2. büyük din otoritesiydi. Ölümünden sonra saygınlığı artmıştır. Myra’da adına bir çok anıt yaptırılmıştır.

Kaynaklar 1 2 3