Online gezilebilen müzeler (13 müze)

belleğin azmi

Son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra insanlar dışarı çıkma konusunda tedirgin davranıyor. Coronavirüsten korunmak için evden çıkmadığımız zamanlarda online gezilebilen müzeler listesini sizler için toparladım. Bahsettiğim her müze hakkında bilgi , resim ve online gezme linkini paylaşmış olacağım.

Hadi online gezilebilen müzeler listesi oluşturmaya başlayalım. Gerçekten çok güzel görüntülerle buluşuyor olacaksınız.

1- Louvre Müzesi

Louvre Müzesi; dünyanın en büyük sanat müzesidir. Fransa’nın başkenti Paris’te, Louvre Sarayı’na kurulmuştur. Şehrin içinden geçen Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. Tarih öncesi çağlardan, 21. yüzyıla kadar uzanan, oldukça geniş bir koleksiyon yelpazesi vardır. Müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır ve Antik Yakın Doğu eserleri var.Sanat eserinden en bilineni ise Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu.

mona lisa
Mona Lisa, İtalya’nın Floransa şehrindeki Rönesans sırasında Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlı boya portresidir.

Gezmek için https://www.youvisit.com/tour/louvremuseum tıklayınız

2- Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli

Müzenin sanal turu, ziyaretçilerin dijital şekilde pek çok eseri incelememesine olanak tanıyor.

Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri, Antik Mısır koleksiyonları ve tavan süslemeleri gibi pek çok eseri barındıran müze, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden.

Sistina Şapeli
Michelangelo’nun Sistina Şapeli’ndeki tavan boyamaları / Fotoğraf: Pixabay

Gezmek için : Virtual tour “Sistine Chapel”

3- Ayasofya Müzesi

Sanat ve mimarlık yönüyle dünyanın önde gelen yapıtlarından biri olan Ayasofya 916 yıl kilise olarak kullanıldı, 1453 Yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethiyle camiye çevrilerek 482 yıl cami olarak hizmet vermiştir.

Gezmek için : Ayasofya

4- Doğal Tarih Müzesi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Doğal Tarih Müzesi pek çok kalıntılarla ziyaretçilerine yeryüzünün geleceğinin doğal tarihte saklı olduğunu göstermeye çalışıyor.

doğa tarihi müzesi iskelet
Photo by Pauline Loroy on Unsplash

5- Salvador Dali Müzesi

İspanyol ressam Salvador Dali’nin ismini taşıyan müze Figueres kentinde yer alıyor. Barcelona’dan yaklaşık 2 saatlik tren yolculuğuyla ulaşılabilen müzede, Dali’nin yaklaşık 400 eseri sergileniyor.

belleğin azmi tablosu
Salvador Dali’nin en biline eseri Belleğin Azmi

Gezmek için : Dalí Museum

6- Machu Picchu

Bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş İnka Antik Şehri Machu Picchu, dünyanın yedi harikasından biri olarak kaydedilmiştir.

Gezmek için : Machu Picchu

7- Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olan Van Gogh Müzesi, Vincent Van Gogh’un hayatı boyunca yaptığı resimler de dahil olmak üzere taslak çizimlerini de görebileceğiniz çok özel bir müze. Hem çılgın hem de dahi olarak adlandırılan Van Gogh’un eserlerinin yanı sıra diğer ressamların da eserlerini görebilirsiniz.

Online gezmek için https://360stories.com/amsterdam/story/van-gogh-museum adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

8- Piramitler

Yüzyıllar boyunca gizemli olarak kabul görmüş, arkeologlar tarafından hala incelemelerin yapıldığı Piramitler dünyanın yedi harikasından biri olarak hemen hemen herkesin seyahat listesinde yer alıyor.

piramitler
Photo by rosario janza on Unsplash

Gezmek için : The Pyramids

9- Metropolitan museum

Newyork’un ve dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi, online olarak ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan, Roma dönemlerine ait eserlerle birlikte Vincent Van Gogh’un çalışmalarını da görebilirsiniz.

Gezmek için : Metropolitan museum

10- British Museum

İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze.

British Museum
Photo by Max Letek on Unsplash

Gezmek için : British Musuem

11- Solomon R. Guggenheim Müzesi

Frank Lloyd Wright’ın tasarladığı mimari sanatın bulunduğu bu müzede aynı zamanda Franz Marc, Piet Mondrian, Pablo Picasso ve Jeff Koons gibi isimlerinde eserlerini görebilirsiniz.

Solomon R. Guggenheim Müzesi
Photo by Sudan Ouyang on Unsplash

Gezmek için : Collection Online

12- Beyaz Saray

Amerika Birleşik Devletleri’nin federal başkenti olan Washington’daki çok sayıda resmi binanın en önemlisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı George Washington, başkentin yerini tespit edip planlar çizdirdi. Ancak yeni kurulan başkentte hiç oturamadan 1799 yılında öldü. Ölümünden bir sene sonra başkanlık binasının açılışı yapıldı.

Gezmek için : Beyaz Saray

13- NASA

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumdur.

NASA
Photo by NASA on Unsplash

Gezmek için : NASA Glenn Sanal Tur

Online gezilebilen müzeler listeyi burada bitiriyorum. Farklı müzeleri ya da farklı yerleri online olarak gezmek isterseniz.

Aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz.

1- Müze , stadyum, yemek yeme alanı ,kahveci gibi mekanları online gezmek için Virtualtoursu ziyaret edebilirsiniz.

2- Türkiye’den müze , hamam , kale , kule , camii , türbe aklınıza ne gelirse online olarak gezmek isterseniz 3dmekanları ziyaret edebilirsiniz.

3- Amerika’da 600 den fazla kampüsü ziyaret etmek isterseniz Youvisite göz atabilirsiniz.

Türkiye’de online müze ve antik kent gezmek isterseniz aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Türkiye’de Online Gezilebilen Müzeler

Kaynak

Online gezilebilen müzeler (13 müze)” için 2 yorum

Yorumlar kapalı.