Mozu Mezarları Kofun Japonya

Mozu Mezarları, Antik Japonya’nın höyük mezarlarına verilen isimdir. Bu höyük mezarlar için Kofun adı da kullanılmaktadır. Hatta mezarların yapıldığı döneme de Kofun Dönemi denir.

Mozu Mezarları Nerede

Mozu Mezarları Japonya’nın Osaka Prefektörlüğü’ndeki Sakai şehrinde yer alan bir grup megalitik mezardır. (Japonya’da 47 adet Prefektörlük vardır.)

Mozu Mezarları google maps
Google Maps için tıklayınız

Mozu Mezarlarının bulunduğu vadide 49 kofun (höyük) vardır. Japonya genelinde 160.000 Kofun bulunurken bu alanda yer alan kofunlar Japonya’nın antik tarihini temsil ettiği için önemlidir.

Bu alanda iki büyük kofun vardır. Mozu Mezarları, Kofun’ların 3. ve 6. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülmektedir.

100’den fazla mezardan oluşan anahtar deliği şeklindeki yuvarlak ve dikdörtgen mezarlardan geriye yarısından azı kalmıştır.

Kofun dönemi nedir ?

Japonya tarihinde MS 250-538 yıllarını kapsayan dönemdir. Kofun dönemi Japonya’nın yazılı tarihindeki ilk dönemi olup adını Kofun adı verilen mezar höyüklerinden almaktadır. Bu dönemde Japonya, Çin’den büyük oranda etkilenmiştir.

Kendisinden sonraki Asuka dönemi ile birlikte Yamato dönemini oluşturur.

Daisen Kofunu

Japonya’nın en büyük kofunu olan Daisen Kofunu, Kofun dönemi’nde, 5. yüzyılda 20 yıl boyunca inşa edildiği tahmin edilmekte. Kesin olarak bilinmemesine rağmen, mezarın son imparatorlardan Nintoku adına yapıldığı kabul edilir.

Üç hendekle çevrili olan kofun, çevredeki arazinin yaklaşık 35 m üzerindedir. İç hendek, yaklaşık 60 metre ile hendeklerin en genişidir.

Mozu Mezarları Ne zaman Unesco Listesine girdi ?

2010 yılında, Japon hükümeti Daisen Kofunu ve tüm Mozu Mezarları ile Furuichi kofungun topluluğunun UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmesini önerdi. 9 yıl sonra, 6 Temmuz 2019 tarihinde, site onaylandı ve UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak listelendi.

Furuichi Kofungun Topluluğu

Furuichi Kofungun, Japonya’da yer alan 123 kofun veya tümülüs grubuna verilen isimdir. Mezar höyüklerinden 31 tanesi anahtar deliği şeklinde, 30 tanesi yuvarlak, 48 tanesi dikdörtgen şeklinde ve geriye kalan 14 tanesi belirsiz şekillerdedir.

Mozu Mezarları içinde ne var

Japonya’daki Kofun dönemi kültürünün en zengin örnekleridir. Kofun mezarlarının içinde; mezar eşyaları (silahlar, zırh, süs eşyaları) ve haniwa olarak bilinen höyükleri süslemek için kullanılan kil figürleri (sıra halinde düzenlenmiş silindirler veya nesnelerin, evlerin, hayvanların ve insanların figürleri)

Höyüklerde ayrıca at meselesi ve kanat tokaları gibi yaldızlı bronzdan yapılmış antikalar da bulunmaktadır.

Paskalya Adası’ndaki Moai Heykelleri yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bu mezar höyüklerinin bir özelliği, gömülü insanlarla birlikte – demirden yapılmış eşyaları, ok uçları, kılıçlar, çapa ve kürek uçları gibi bireyler tarafından giyilen silahlar ve diğer birçok benzer maddeyi içermesidir.

Moai Heykelleri Paskalya Adası

moai heykelleri

Kaynaklar 1 2 3 4

Mozu Mezarları Kofun Japonya” için bir yorum

Yorumlar kapalı.