Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya

kurtarıcı isa heykeli brezilya

Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya ‘nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer alır ve şehrin sembollerinden birisidir.

Photo by Raphael Nogueira on Unsplash

Rio de Janeiro’nun ismi nereden geliyor ?

Ocak ayının ilk günü keşfedildiği için Ocak Limanı anlamına gelen Rio de Janeiro adı verilmiştir. (Macellan’ın kitabını okurken karşılaşmıştım paylaşmak istedim.)

Kurtarıcı İsa heykeli İngilizce ne demektir ?

Christ the Redeemer

Kurtarıcı İsa Heykeli Ne Zaman Yapıldı ?

Brezilya’nın kuruluşunun 100. yılı şerefine 1922’de başlayan inşası 9 yılda tamamlanıp 1931’de resmi törenle açılmıştır.

Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya

Kurtarıcı İsa Heykeli Kim Tarafından yapıldı?

Heykel kaidesiyle beraber 38 metre yükseklikte ve 1.145 ton ağırlığındadır. Yalnızca başı 3,75 m yüksekliğinde olup 30 ton gelir. Açılmış kollarının genişliği 30 m tutar. Kurtarıcı İsa Heykeli, Heitor Silva Costa tarafından tasarlandı. Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içerisinde tamamlandı.

Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya
Photo by Robert Nyman on Unsplash

Kurtarıcı İsa Heykeli Ne Zaman Dünyanın Yeni Harikası Seçildi ?

İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı’nın, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışma sonucundan en fazla oy alan 7 yerden biri olmuştur.

Kurtarıcı İsa heykelinin dünyanın yeni yedi harikası seçilebilmesi için Brezilya devlet başkanı ve Rio de Janeiro valisi İsa’ya oy ver adında bir kampanya başlatmıştır. 10.000.000 den fazla Brezilyalının oyuyla  7 Temmuz 2007 tarihinde ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası yazısına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Yılda yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği heykel bugün Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan bir tanesi.

Photo by Agustín Diaz on Unsplash

Kurtarıcı İsa Heykeli’nin bir benzeri de Dominik Cumhuriyeti’nde inşa edilmiştir.

Kurtarıcı İsa Heykeli dominik
kaynak

Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya yazısını burada bitiriyorum. Dünyanın yedi yedi harikasında biri olan Petra Antik Kenti’nin hikayesini anlattığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Petra Antik Kenti Ürdün (Jordan)

Kaynaklar 1 2