Efsane Futbol Filmleri

Futbol izlemek biz Türkler için vazgeçilemez bir aktivite. Futbol maçlarının olmadığı günlerde izlenebilecek Efsane Futbol Filmleri listesini bir başlıkta toplayarak güzel bir içerik hazırladım. Gözümden kaçan futbol filmleri varsa yorum olarak yazarsanız ekleyebilirim..

1. Pele : Bir Efsanenin Doğuşu

Efsane Futbol Filmleri pele

Futbol efsanesi Pele’nin 1958 Dünya Kupası’na kazanmak için yaptığı yolculu anlatan biyografi filmi. İzlerken çok keyif alacağınız düşünüyorum. Brezilya’nı 1954’de zedelen ginga ruhunu genç Pele ile tekrardan nasıl düzelttiğini izleyeceksiniz. Bir sahnede gerçek Pele’nin oynaması da hoş bir sahne olmuş.

2.1 Gol 1

Efsane Futbol Filmleri gol 1

Yetenekli Santiago Martinaez’in Newcastle United gözlemcisi tarafından fark edilip profesyonel futbola başlamasını konu alıyor.

2.2 Gol 2

Newcastle United’ın yıldızı Santiago Linds’in Real Madrid’ten teklif alması, teklifi kabul etmesi, bu süreçte gelen para ve şöhret eşliğinde başına gelen olayları anlatılır.

2.3 Gol 3

gol 3 izle

40 yıl dünya kupası kazanamayan İngiltere milli takımının kazanmak için gerçekleşen olayların anlatıldığı serinin son filmi.

Serinin yeni filminin yakında çıkacağı söyleniyor.

3. Sunderland ‘Til I Die

En İyi Futbol Filmleri sunderland izle
Photo by CRAIG SUGDEN – © CRAIG SUGDEN

2 sezondan oluşan belgeselin ilk sezonunda 2017-18 sezonunda küme düşmesini anlatıyor. Devamında ise  2018-19 sezonunu konu alan netflix belgeseli.

4. Anelka: Misunderstood

En İyi Futbol Filmleri anelka

Fransa milli takımının önemli futbolcularından Anelka’nın, bir dönem Fenerbahçe’de oynadı, 20 yıllık profesyonel oyunculuk dönemini anlatan netflix belgeseli. Belgeselde oyuncular, yöneticiler Anelka hakkında paylaşımlarda bulunuyor.

5. First Team: Juventus 

Efsane Futbol Filmleri

Arka arkaya 7. İtalyan şampiyonluğu kazanmaya çalışan bunun yanında Şampiyonlar Ligi’ni kazanmaya çalışan Juventus’un saha içi ve saha dışı olaylarının anlatıldığı netflix belgeseli.

6. Captain Tsubasa: Road to 2002 

Efsane futbol filmleri

Dünyanın en iyi futbolcusu olmak ve Japonya için Dünya Futbol Kupası’nı kazanmak isteyen Tsubasa’nın yolculuğu. Küçükken çok izlerdim.

7. Gol Kralı

En İyi Futbol Filmleri

Aziz Nesin’in aynı romanından sinemaya uyarlanan başrolünde Kemal Sunal’ın oynadağı komedi filmi. Futboldan anlamayan Sait sevdiği kız için futbol oynamayı öğrenip nasıl gol kralı olduğunu anlatıyor.

8. Kolej Havası

Belgeselde, 1989-92 yılları arasında üst üste 3 şampiyonluk kazanan takıma ve efsane futbolcular Metin – Ali – Feyyaz dönemine odaklanıyor. Belgeseli Blutv’den izleyebilirsiniz.

9. Taçsız Kral 

Türk futbolunun gol kralı ünvanına ilk kez sahip olan Taçsız Kral Metin Oktay’ın yeşil sahalardan sinema perdesine geçtiği ilk ve tek yapım.

10. Kaledeki Yalnızlık

En İyi Futbol Filmleri

39 yaşında amatör takımda oynayan Nurettin. İyi bir kaleciyken trafik kazasında eşini ve kariyerini kaybeder. Oğlu Feyyaz annesinin ölümünden Nurettin’i sorumlu tutar.

11. Antoine Griezmann: The Making of a Legend 

Antoine Griezmann’ın Real Sociedad’dan Atletico Madrid’e ve 2018’de Fransa ile Dünya Kupası’nı kazanmanın yolunu aradığı netflix belgeseli.

12. Barça Rüyası

barça rüyası futbol filmi

Dünyanın sevilen futbol takımlarından biri olan Barcelona’nın tarihini ve felsefelerinin anlatıldığı belgesel.

13. Bobby Robson: Bir Menajerden Daha Fazlası

efsane futbol filmleri

Futbolun en ilham verici ve etkili isimlerinden biri olan İngiliz menajeri Sir Bobby Robson’unu anlatan belgesel.

14. Apache: La vida de Carlos Tevez

Carlos Tevez’in hayatını, Arjantin’deki Fuerte Apaçi’nin üzücü koşullarında futbol yıldızlığına nasıl yükseldiğini anlatan biyografi filmi. 

15. Yeşil Sokak Holiganları 1

İngiltere’de geçen holiganizmi konu alan film serisi. Toplam 3 filmden oluşur.

16. Hayata çalım At

Bir futbol fanatiği olan Eric Cantona’nın oğluna hayat koçluğu yapmasını konu alıyor.

17. Maradona – Tanrı’nın Eli

Maradona’nın 1986 Dünya Kupaso çeyrek finalinde Arjantin’in İngiltere’yi 2-1 yendiği maçta attığı ikinci golün hikayesinin anlatıldığı film.

18. The Damned United

Brian Clough 44 günlük Leeds United kariyerinin konu alındığı film.

19. Sıra Dışı Sanıklar

Bir saldırı yüzünden hapse atılan futbol yıldızının, hapishane gardiyanlarına karşı düzenlenen futbol maçının anlatıldığı film.

20. Maradona in Mexico

Meksika futbol takımı Dorados’ın başına Maradona geçer. Maradona’nın teknik direktörlük deneyimin anlatıldığı netflix filmi.

21. Zafere kaçış

Nazi işgali altındaki Paris’te Alman Milli Takımı’na karşı oynanacak futbol maçına hazırlanırken, Fransız Direnişi ve İngiliz subayları takımdan kaçışın geçtiği film.

22. The English Game 

Futbolun icadının ve sınıf ayrımını aşarak hızla dünyanın en popüler oyunu haline gelmesinin hikayesi.

23. Hayatımın Çalımı Beckham

18 yaşındaki Hint kızın ailesinin karşı olmasına rağmen futbol oynama hikayesini konu alıyor.

24. Diego Maradona 

Daha önce hiç görülmemiş 500 saatten fazla çekimden oluşan bu belgesel, Napoli’de oynayan Diego Maradona’nın kariyerine odaklanıyor.Bu yazıda yer alan filmlerden oluşan imdb listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Efsane Futbol Filmleri burada bitiyor. Hazırladığım diğer film listelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.