Doğu ekspresi bileti nasıl alınır ? 2022

doğu ekspresi yataklı vagon bileti nasıl alınır

Geçtiğimiz şubat ayında Doğu ekspresiyle Kars’a gittim. Sonra yine Doğu ekspresiyle sırayla Kars – Erzurum ve Erzurum – Kayseri arasında yolculuk yaptım. Bu yazıda nasıl Doğu ekspresi bileti aldığımdan bahsedeceğim. Ve öğrendiğim Doğu ekspresi bileti alma taktiklerini sizlerle paylaşıyor olacağım.

Bilet alma olayı ilk başlarda benim için de zor oldu. Hatta alamadım. 2-3 hafta bilet almak için gecemi gündüz ettim diyebilirim. Sonra nasıl bilet alınacağını öğrendim. Şimdi de bu yazıyla sizlere bu yöntemleri paylaşacağım.

Önceden sadece Doğu ekspresi vardı. Namı değer kara tren tarzında. Kars’a bu kadar çok rağbet olunca Turistik Doğu ekspresi adında yeni bir tren seferi daha açtılar. Tabi bunda fiyatlar biraz uçuk. Doğu ekspresi tren fiyatlarını inceleyelim.

Normal Doğu Ekspresi Bileti Fiyatları

Pulman Fiyatları

 • Tam: 58.00 TL
 • Öğrenci(13-26): 49.50 TL
 • 60-64 Yaş: 49.50 TL
 • 65+ Yaş: 29.0 TL
 • Çocuk(7-12): 29.00 TL
 • Basın,Öğretmen: 49.50 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları(yataklı)

 • Tam: 78 TL
 • Öğrenci(13-26): 69.50  TL
 • 60-64 Yaş: 69.50  TL
 • 65+ Yaş: 49.00 TL
 • Çocuk(7-12): 49.00 TL
 • Basın,Öğretmen: 69.50  TL

Turistik Doğu Ekspresi Bileti Fiyatı 

Yataklı vagonlar (2 yataklı 1. mevki diye geçer. Bildiğiniz Yataklı Vagonlar.) sadece bu trenlerde oluyor ve tek yön fiyatı kişi başı 480 TL. (2020 yılı güncel fiyatı)2 kişi alırsanız tek kişi yatak başı 294.5 TL’ye geliyor.

Kars’a Doğu ekspresiyle gitmek istiyorsanız yukarıda bahsettiğim 2 tren var. Küçük bir matematik hesabı yapalım. Turistik Doğu ekspresi bileti kişi başı 480 tl. 2 kişi alınca 300 tl ye geliyor diyelim. 1 kopartman fiyatı yaklaşık 600 tl oldum. Normal Doğu ekspresi yataklı 78 tl . 78 x 4 = 312 tl yani Turistik Doğu ekspresinin 1 kişilik fiyatına denk geliyor. Ama bu tercih meselesi.

Turistik Doğu Ekspresi Güzergahı

Eski Ankara Gar’ından hareket etmekte olan tren, güzergâh boyunca İliç’te 3 saat, Erzincan’da 2 saat 40 dakika ve Erzurum’da 2 saat 40 dakika uzun süreli (yerel tur amaçlı) duruş yapmaktadır.

Kars’tan saat 22:35’de hareket eden tren Divriği’de 2 saat 36 dakika ve Sivas turu için Bostankaya’da 3 saat 09 dakika durmaktadır.

1360 kilometrelik Ankara-Kars arasındaki parkuru yaklaşık 33 saat, Kars-Ankara arasındaki parkurunu yaklaşık 31 saatte tamamlamaktadır.

Doğu Ekspresi Bilet Nereden Nasıl Alınır ?

Bilet almak için 3 yol var diyebilirim.

1 – Tcdd mobil uygulama ya da online işlemle

Biletinizi TCDD’nin buradaki bağlantısından satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Online olarak biletinizi alırsanız, yolculuğunuza dair tüm bilgiler, bileti alırken verdiğiniz telefonunuza mesaj, e mail adresinize mail olarak geliyor.

2 – Bilet satış noktalarından

TCDD’nin bilet satış noktalarından da alabilirsiniz.

3 – Bilet transferi

Yani Doğu ekspresi biletini almış biri gitmekten vazgeçmiş ya da bileti size vermek isterse kolayca Doğu ekspresi biletini kendi kimlik numaranıza tanımlayabiliriz.


Trene binerken mesajı veya e maili gösterip, yanınızdaki nüfus cüzdanınız ile trene binebiliyorsunuz. Yani biletin çıktısına gerek olmuyor.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır ?

Şimdi adım adım nasıl Doğu Ekspresi biletini bulalım ve bileti satın alalım.

1 – Tcdd sitesine girelim.

Doğu ekspresi bileti alma
Hangi tarihte Kars’a Gitmek istiyorsanız tarihi Gidiş alanına girelim.

2 – Örnek olarak 31 Mart 2020 tarihli bir arama yapalım.

Doğu ekspresi bileti
Gördüğünüz gibi aradığımız tarihte bilet yok.

Bu yazıyı yazdığım tarih 12 mart 2020. 12 Marttan 26 marta kadar ortalama 30 kişilik yataklı tren bileti var. 27 Marttan 10 Nisana kadar yani en son biletleme yapılacak tarihe kadar yer yok. (1 ile 4 yer boş olarak bazen çıkyor fakat biletleme yaptırmıyor.)

Aşağıdaki ekran görüntülerinden 27 mart – 10 nisan tarihleri arasındaki boş koltukları görebilirsiniz.

Doğu ekspresi bileti
Doğu ekspresi bileti

Boş yer olanları gösterdim. Şimdi 12 Mart – 26 Mart arasında boş yerleri bir kaç ekran görüntüsüyle göstereyim.

Doğu ekspresi bileti
Doğu ekspresi bileti

Yukarıda paylaştığım 4 ekran görüntüsü göründüğü gibi 13 mart – 26 mart tarihleri arasında her gün için ortalama 30-40 yataklı yer boş.

Daha iyi anlaşılması için bütün ayrıntıları yazmak istiyorum.

3 – Vagon sayılarını inceleyelim.

Nasıl yani vagon sayısı da ne işimize yarayacak diyebilirsiniz. Vagon sayısı bal gibi önemli tabii. Şimdi neden önemli olduğunu anlayalım.

İlk olarak 26 mart ve 27 mart tarihlerindeki vagon sayılarına bakalım.

Doğu ekspresi bileti
26 mart yataklı vagon sayısı : 2
Doğu ekspresi bileti
27 mart yataklı vagon sayısı : 1

Yukarıda önümüzdeki 1 ayı incelediğimizde 12 Mart – 26 Mart ve 27 Mart – 10 Nisan diye ikiye ayırmıştık. Yani az bilet bulunan günlerde vagon sayısı diğer tarihli günlere göre azmış. Birde 13 Mart-22 Mart arasındaki vagon sayılarına bakalım.

Doğu ekspresi bileti yataklı vagon
22 mart yataklı vagon sayısı : 3

Şimdiye kadar ne öğrendik ;

 • 12 Mart – 22 Mart tarihleri arasında yataklı vagon sayısı 3
 • 23 Mart – 26 Mart tarihleri arasında yataklı vagon sayısı 2
 • 27 Mart – 10 Nisan tarihleri arasında yataklı vagon sayısı 1
Doğu ekspresi bileti alma taktikleri
tablodan daha iyi anlaşılabilir.

Burada vagon sayısı ne kadar fazla ise bizim de bilet alma şansımız o kadar fazladır. Kısaca özetleyeyim nasıl Doğu ekspresi bileti alınabileceğini.

Bu yazıyı 12 Mart 2020 tarihinde yazıyorum. 1 ay için 12 Marttan itibaren bilet bulduğumuz son tarih 26 Mart tarihi. 26 Marttan sonraki günlerde yataklı vagon sayısı 1.

Özetlersek

Doğu Ekspresi Biletini nasıl alacağınız kısaca aşağıdaki adımları uygularak alablirsiniz.

Gitmek istediğiniz tarihi belirleyin .

Örneğin bu yazıyı okuduğunuz günü 12 Mart olarak kabul edelim. Bilet aradığınız tarih 15 Nisan olsun. 15 Nisan’da bilet almanız için en erken tarihin 17 Mart olması gerekli. İlk adım olarak 17 Mart tarihinde Doğu ekspresi biletleme için açıldığı gece alabilirsiniz. Yeni sefer açılımı o tarihin gecesi saat 2 gibi oluyor. Değişiklikte gösterebilir. Ben gece yarısına kadar uykusuz kalmanızı istemem . Seferin açıldığı gibi bilet almanızı tavsiye etmem. En garanti yöntem yataklı 2. vagonun açılmasını beklemektir. 15 Nisana bilet almak için en iyi tarih 31 Mart öğlen saat 1-2 sularıdır. Bu saatte yeni yataklı vagon açılıyor. En kolay yöntem 2. yataklı vagondan bilet almaktır. Eğer bundan da bilet alamadıysanız 3. yataklı vagonu bekleyiniz. Ama bu yazıyı okuduğunuz için bileti aldığınızı düşünüyorum. 3. yataklı vagon genellikle sefere 10-11 gün kala açılıyor. 15 Nisana bilet almak istiyorduk o zaman 4-5 Nisan gibi tekrar bilet sitesini kontrol edersek 3. yataklı vagonun açıldığını görebilirsiniz.

Yani bilet aradığınız tarih için yeni yataklı vagonun açıldığı günü takip edersen Doğu ekspres yataklı vagon biletini alabilirsiniz.

Doğu ekspresi bileti nasıl alınır
Sizlerde isterseniz buraya tıklayarak tarihleri hesaplayabilirsiniz.(Sadece Bilet almak tarihini girin diğer tarihler otomatik hesaplanacaktır.)

Bütün bunları yaptınız ve halen bilet bulamadıysanız bana mesaj atın size istediğiniz tarih için Doğu ekspresi bileti bulayım.

Doğu ekspresi biletinizi aldınız şimdi size Kars gezilecek yerler ve yapılacaklar listesi lazım. Ben Kars gezilecekler listesini sizin için hazırladım. Aşağıdan o yazıya ulaşabilirsiniz.

Kars Gezilecek Yerler Listesi

Umarım bu yazı sayesinde Doğu ekspresi biletinizi almışsınızdır. Eğer bu yazı sayesinde bilet aldıysanız cevap olarak yorum yazarsanı beni mutlu edersiniz.

Sağlıcakla kalın. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Doğu ekspresi bileti nasıl alınır ? 2022” için 3 yorum

Yorumlar kapalı.