Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı listesine başlamadan 2 ülkenin yüzölçümü hakkında bilgi vermek istiyorum.

Meksika 249 ülke arasında yüz ölçümü bakımından 1 milyon 964 bin 375 km² ile 14. sıradadır. Türkiye’nin yüz ölçümü ise 783 bin 562 km² dir.

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı
dünyanın en büyük 20 koruma alanı

1. Marae Moana

Marae Moana Deniz Koruma Alanı, Cook Adaları Parlamentosu tarafından 13 Temmuz 2017 onaylanmış olup, dünyanın en büyük koruma alanıdır. Marae Moana koruma alanı 1,9 milyon km² (1,976,000) özel alanı kapsar.

Marae Moana Deniz Koruma Alanı

Buranın koruma alanı olma fikri ilk olarak 2010 yılında Kevin Iro tarafından önerildi.

Burada bir çok mercan adası, volkanik ada, kireçtaşı adası buluyor. 136 mercan türüne ve 21 deniz memelisine ev sahipliği yapıyor. Nesli tükenmekte olan 3 deniz kaplumbağası türüne ve bazı ton balığı türlerine de ev sahipliği yapıyor. 5 resif köpek balığı ve 11 pelajik köpek balığı türü de burada yaşar. Ve bir çok kuş türü. 

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı

2. Ross Denizi Deniz Koruma Alanı

1,5 milyon km² (1,550,000) ile dünyanın en büyük ikinci koruma alanı Antartika’daki Ross Denizi Deniz Koruma Alan. Büyüklük olarak Türkiye haritasının 2 katı olarak düşünebilirsiniz.

Ross Denizi Deniz Koruma Alanı

Çoğu soğuk iklim koşullarına alışkın 16 binin üzerinde canlı türü burada yaşıyor.

Bu konuda hazırladığım videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

3. Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıt Bölgesi

2009 yılında Goerge W. Bush kurulan bölge, 2014 yılında Obama tarafından genişletilmiş olup yaklaşık 1,5 milyon km² (1,508,846) alanı kapsayan Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıt Bölgesi. 7 binden fazla deniz canlısı türü, 22 türden 14 milyon deniz kuşu burada yaşar. Bölgede çok fazla mercan resifi bulunuyor.

Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıt Bölgesi

4. Mercan Denizi Doğal Parkı

1,3 milyon km² (1,292,967) alanda yer alan Mercan Denizi koruma alanı Fransa’nın en büyük, dünyanın 4. büyük koruma alanıdır.

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı

Burada 25 deniz memelisi, 48 köpek balığı, 19 deniş kuşu ve nesli tükenmekte olan 5 deniz kaplumbağası türü yaşamakta.

5. Pasifik Adaları Deniz Ulusal Anıt Bölgesi

Hawaii’nin güneybatısında 2009 yılında Goerge W. Bush kurulan bölge, 2014 yılında Obama tarafından 1,27 milyon km² (1,270,480) ye genişletildi.

Pasifik Adaları Deniz Ulusal Anıt Bölgesi

Nesli tükenmekte olan yeşil ve şahin gagalı deniz kaplumbağası, dev istiridyeler gibi bir çok hayvana ev sahipliği yapar.

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı

6. Güney Georgia Deniz Koruma Alanı

Birleşik Krallığın deniz aşırı topraklarını kapsayan Güney Georgia Deniz Koruma Alanı. Güney Atlantik Okyanusunda bulunan Falkland Adaları’nın 1300 km güneydoğusundadır.

Güney Georgia Deniz Koruma Alanı

Sürekli buzla kaplı alan 1 milyon km² (1,070,000) alana yayılmıştır.

Nesli tükenen bir çok hayvanla birlikte gezgin albatros gibi deniz kuşları da bu alanda yaşar.

7. Mercan Denizi Deniz Parkı

Avusturalya’nın Mercan Denizi kıyılarında yer alan Queensland eyaleti açıklarında bulunan deniz parkı 989,836 km² alanı kapsar.

Mercan Denizi Deniz Parkı

Başka bir koruma alanı olan Büyük set resifini hemen yanındadır.

Kambur balinalar, yeşil deniz kaplumbağaları, bir çok kuş türü, büyük köpek balığı, gagalı balıklar, ton balığı gibi bir çok nesli tükenmekte olan canlı türü burada yaşar.

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı

8 . Fransız Güney Bölgesi Ulusal Doğa Koruma Alanı

Fransız Güney Toprakları olarak bilinen Crozet Adaları, Kerguelen Adaları, Saint-Paul Adaları ve Amsterdam Adası olmak üzere 3 bölgeden oluşan Fransız Güney Bölgesi Ulusal Doğa Koruma Alanı.

Fransız Güney Bölgesi Ulusal Doğa Koruma Alanı

Toplam 989,787 km² lik alanı kapsar.

Nesli tükenmekte olan güney deniz fili, kral penguen, kürklü fok, Alaca yunus, Sarı burunlu albatros, katil balinalar, Amsterdam albatrosu dahil bir çok tür burada yaşar.

Amsterdam albatrosu

9. Kuzeydoğu Grönland Ulusal Koruma Alanı

Listede yer alan en küçük koruma alan Kuzeydoğu Grönland Ulusal Koruma Alanı’dır. 972 bin km² alanı kapsar. Grönland’ın kuzeydoğusunu kaplayan park, dünya ülkelerinin otuz tanesi hariç diğerlerinden büyüktür. Nedeyse Mısır’ın yüz ölçümü kadardır.

1974 yılında Danimarka tarafında kurulan ulusal park, şimdiki yüz ölçümüne1988 yılında erişmiştir. Grönland’ın tek, Dünyanın en kuzeyinde yer alan en büyük ulusal parktır. Bu alanda kimse yaşamaz, sadece izin verilen kişiler girebilir.

Dünyanın En Büyük 9 Koruma Alanı yazısını burada bitiriyorum. Sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler. Başka yazılarda görüşmek üzere.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

Kaynaklar 1